20 Dakikada Padişah Sarması

20 dakikada padişah sarması, çok pratik, çok lezzetli ve çok gösterişli olan bir tatlı tarifi olarak karşımıza çıkıyor. Bugüne dek denemediyseniz, bundan sonra hiç vazgeçemeyeceğiniz tatlılar arasında olacaktır. Çünkü tek bir lokması dahi damaklarda yoğun ve bununla beraber kesintisiz bir tat bırakıyor. Osmanlı mutfağına götüren bu tatlı, bu mutfağın vazgeçilmez ve farklı lezzetlerinden biri olarak yapılmaktaydı. Diğer alışık olduğumuz bazı Osmanlı tariflerine göre bu tatlının yapılışı oldukça pratik bir tariftir.

Padişah lokumuya da sultan sarması şeklinde de adlandırılan bu güzel tatlıyı hazırlayabilmek ise yalnızca 20 dakikanızı alacaktır. Tatlının ytapılışı pudinge benzer olan padişah sarması, hazırlanmasının ardından biraz da buzdolabı içerisinde bekletiliyor ve soğuk bir şekilde servisi yapılıyor. Bu nedenle de sıcak yaz günlerinde adeta biçilmiş bir kaftan gibi… O zaman sütünüz, kakaonuz ve şekeriniz hazırsa yazımızın devamında yer alan tarifi ve tarife dair önemli detayları uygulamaya durun!

Padişah Sarması İçin Malzeme Listesi

Padişah sarması için malzeme listesi ile ilgili bu listenin oldukça az malzemeden oluşup ama harika bir tatlı ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Zaten malzemenin listesinden ziyade tarif adımları daha çok önem arz ediyor. Bu tarife göre yapılan padişah sarması, tam olarak 6 kişi için uygun oluyor. Hazırlama süresi sadece 5 dakika olurken pişirme süresi de yalnızca 15 dakika kadardır. Kısa bir zamanda toplam 20 dakikada hazır edebileceğiniz bu tatlının malzeme listesi ise şu şekildedir:

Muhallebisi İçin;

  • 4 su bardağı kadar süt,
  • 2 yemek kaşığı kadar kakao,
  • 3 yemek kaşığı kadar un,
  • 5 yemek kaşığı kadar toz şekeri,
  • 1 tane yumurta sarısı,
  • 100 gram kadar tereyağı,
  • 1 paket kadar vanilya,

Kreması İçin;

  • 1 su bardağı kadar soğuk süt,
  • 1 paket kadar krem şanti.

Üzeri İçin;

  • 1,5 su bardağı kadar Hindistan cevizi.

Padişah Sarması İçin Püf Noktaları

Padişah sarması için püf noktaları takip edilip düzgün şekilde uygulandığında ortaya çok güzel bir Osmanlı tatlısı çıkıyor. Buna göre padişah sarması tatlısı için gereken malzemeler bir tencere içinde pişirildikten sonrasında soğuması açısından tepsiye dökerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta çok kalın bir biçimde dökülmemesidir.

Aksi halde soğuduktan sonrasında rulo yaparken de zorluk yaşayabilirsiniz. Bu muhallebisini pişirdikten sonrasında ise içinde topaklar oluşursa, henüz daha sıcak haldeyken bir el blenderi ile bu muhallebinizi pürüzsüz bir şekle getirebilirsiniz.

Padişah Sarması İçin Tarifi

Padişah sarması tarifi için ilk olarak kremasının hazırlanabilmesi için soğuk süt ile krem şanti, pakette yazıldığı şekilde hazırlanmalı, güzel biçimde çırpılmalı ve soğuması için de buzdolabı içerisine kaldırılmalıdır.

– Sonrasında bir tencere içine tereyağı alınır ve eritilir. Tereyağı eridiğinde hemen içine u eklenir ve unun kokusu çıkana kadar tahta bir kaşık ile sürekli olarak karıştırıp pişirilir.

-Unun kokusu çıktığında ve rengi de hafif değişmeye başladığında azar azar şekilde ve sürekli olarak karıştırıp süt ilave etmeye başlanır.

-Tüm süt ilave edildikten sonrasında toz şeker ve kakao da eklenir; karıştırmaya da devam edilir. Ardından da yumurta sarısı ilave edilir ve güzel biçimde karıştırılır.

-Sürekli karıştırıp muhallebi kıvamına gelen bu karışımı iyice yoğunlaşana kadar pişirilmesi gerekir. Kaynamaya başladığında ise altı kapatılır ve içine toz vanilya eklenir ve bir kere daha karıştırılır.

-Muhallebiniz artık hazırdır ve arar ara karıştırıp kabuk tutmayarak ılıklaşması sağlanır.

Padişah sarması tarifi için bir tepsi içine veya borcam bir kap içine Hindistan cevizleri, dip kısmını tamamıyla kaplayacak ve de kalınca bir tabaka oluşacak biçimde serpilir.

-Üstüne hazırlayıp da ılıklaştırdığınız muhallebi dökülür ve bu bir spatula ile güzel biçimde düzleştirilir.

-Üzerine hazırlayıp da dolaba kaldırmış olduğunuz krem şanti yayılır ve güzel biçimde düzleştirilir. Ardından ise üzerini streç filmle kaplamak, sertleşmesi ve de soğuması adına buzdolabına kaldırmak gerekir.

-Buzdolabı içinde minimum 1 saat kadar dinlendirmiş olduğunuz tatlınızı alırsınız ve bir bıçağın yardımı ile şeritler şeklinde kesersiniz. Kestiğiniz bu şeritlerin bir tarafından başlayıp, bir spatula ile yuvarlarsınız ve rulo şekline getirirsiniz.

-Servis tabağına alınır ve tepsinin dibinde kalmış olan Hindistan cevizleri de tatlı üzerine serpilerek, soğuk bir şekilde servis yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir