5 Malzemeyle Yapılıyor: Yumurtasız Mozaik Pasta

Bu lezzetli pastanın nerdeyse sevmeyeni yok. Yedisinden yetmişine herkesin favorileri içinde. Çocukların annelerinden yapması için en çok ısrar ettiği tatlılardan biri. Hatta çoğu kimseyi mutfağa sokup tarifini denemeye iten bir lezzet. Eğlenceli ve kolay yapımıyla mutfakta keyifli vakit geçirmeyi sağlıyor. Az malzemesi sayesinde ise masraf çıkarmıyor. Üstelik eski tarifinin aksine yumurtasız mozaik pasta yumurta kokusundan rahatsız olanlar ya da yumurta alerjisi bulunan kişiler tarafından da çok sevilecek! Pratik tarifi sayesinde fazla bulaşık da çıkarmadan yapılabiliyor. Yapımı pratik olsa da birkaç püf noktaya dikkat ederek pastanelerde yediğiniz mozaik pastalar kadar güzel mozaik pastalar yapabilirsiniz. Üstelik içinde yumurta olmadan yalnızca 5 malzeme ile!

5 Malzemeli Yumurtasız Mozaik Pasta Tarifi

 5 malzeme ile yapılan mozaik pastanın malzemeleri ise şöyle: 2 paket petibör bisküvi, 1 su bardağı süt, 3,5 yemek kaşığı tereyağı, 5 yemek kaşığı toz şeker ve 2,5 ile 3 yemek kaşığı kakao. Temel malzemelerin içine eritilmiş çikolata, ceviz, fındık ve fıstık parçaları da ekleyebilir ve tadını zenginleştirebilirsiniz. Malzemelerimiz hazırsa yumurtasız mozaik pasta tarifi ile işe koyulalım. İlk adım olarak geniş bir kabın içine petibör bisküvileri iri parçalara bölerek kırın. Daha sonra küçük bir tencerede pastanın sosunu yapmaya başlayın.

Tereyağını tencereye alıp eritin. Tereyağı erir erimez, yağ yanmadan içine kakaoyu ekleyin. Hızlıca karıştırın ve kakaonun tereyağı ile iyice karıştığından emin olun ve tencereyi ocaktan alın. Bu karışıma süt ve şekeri ekleyip tekrar ocağa alın. Karıştırarak şekerin iyice erimesini sağlayın. Sos koyulaşmaya başlayınca tencereyi ocaktan alın.

5 Malzemeli Yumurtasız Mozaik Pasta Püf Noktaları Neledir?

Sosu ocaktan aldıktan sonra soğuyana kadar odak sıcaklığında dinlenmeye bırakın. Sosu ara ara karıştırın. Sos soğuyunca bisküvilerin bulunduğu kaba dökün. Daha sonra sosu tüm bisküviye eşit dağılacak şekilde karıştırın. Kusursuz bir yumurtasız mozaik pasta için püf noktası karışım yapılırken bisküvileri ezmemektir. Dikkat bir şekilde karıştırdıktan sonra karışımı streç filmin üzerine yayın. Uzunlamasına yaydığınız karışımı streç filmle kapladıktan sonra dilerseniz oval şeklini dilerseniz de farklı şekiller verin. Burası tamamen hayal gücünüze kalmış. Hiç hava almayacak şekilde harcı kapladığınızdan emin olduktan sonra pastayı buzluğa atın. 2-3 saat buzlukta donmasını sağlayın. Pastayı servis ederken buzluktan çıkarır çıkarmaz yemeyin. Aksi halde buzlu bir dokusu olacaktır. Buzluktan çıkardıktan sonra 5 dakika dinlendirerek buzlu dokusundan kurtulmasını sağlayın. Ve dilimleyerek servis edin. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir