9 KAŞIKLA ENFES LEZZET: İRMİK TATLISI

MALZEMELER:

1 Litre süt

1 yemek kaşık tereyağı veya margarin

9 yemek kaşığı irmik

9 yemek kaşığı toz şeker

1 palet vanilya

YAPILIŞI:

Derin bir tencereye boşalttığımız 1 litre sütün içine9 yemek kaşığı irmik ve 9 yemek kaşığı şeker ilave edilerek, orta ateşte muhallebinin dibinin tutmaması için sürekli karıştırılarak pişirmeye devam edilir. Muhallebi kaynayıp göz göz olunca koyu bir kıvam alır.. Ocağın ateşi azaltılır. Karıştırmaya devam edilirken tereyağı veya margarin ile birlikte vanilya ilave edilerek karıştırılır ve pişen ocaktan alınır.Hafifçe suda ıslatılan kare veya dikdörtgen bir tepsiye ya da kek kalıbına pişirilen muhallebi boşaltılır. Kek kalıbının ıslatılmasının sebebi ise; pişen tatlının kalıba yapışmadan servis öncesi kolaylıkla kesilerek alınabilmesidir. Kek kalıbına ya da tepsiye boşaltılan tatlının kaşık veya spatula yardımı ile üst kısmı düzeltilerek pürüzsüz bir görüntü alması sağlanır. Sıcaklığı tamamen geçen Enfes İrmik Tatlısı daha sonra soğuması için 3- 4 saat kadar buzdolabında bekletilir. İyice soğuyan tatlı buzdolabından çıkartılır.

Dilimlendikten sonra arzuya göre Antep fıstığı, dövülmüş ceviz, fındık, Hindistan cevizi ile süslenerek servis edilir. Arzuya göre çikolata sosu ilave edilerek de servis yapılabilir.

Eğer bu tatlı değişik bir görüntüde yapılmak istenirse, pişirilirken malzemeye kakao ilave edilerek sade ve kakaolu olmak üzere iki ayrı renkte de yapılması mümkündür. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir