Bağışıklık Sistemi İçin Zencefilin Faydaları

Zencefil, zencefilgiller familyasının bir üyesidir. Uzun yıllar yaşayabilen bu bitki 1-2 metre boyunda olmaktadır. Maalesef zencefil her ne kadar çok tercih edilse bile Türkiye’de yetişmemektedir. Zencefilin yapraklı sürgünleri 1-2 metre boyuna kadar çıkmaktadır. Kökleri yumru gibi olur ve bununla birlikte genelde tüketilen ve sağlıklı bölgesi de burasıdır. Bu yazıda yer alan bilgileri sizin için bağışıklık sistemi için zencefilin faydalarını derledik.

Günümüzde Malezya ve Hindistan gibi tropikal bölge ve iklimlerde de yetiştirilmektedir. Kurutulup toz haline getirilerek kullanılmaktadır. Ekmek, pasta, şarap ve likör hazırlanmasında rol almaktadır. Baharat olarak birçok görevde kullanılan bu mucizevi nimet taze olarak da birçok hastalığın tedavisinde ilaç olarak kullanılmaktadır.

Zencefil’in Bağışıklık Sistemi Üzerinde Faydaları Nelerdir?

  • Zencefil’in soğuk algınlığı üzerindeki olumlu yönlerini çoğumuz biliriz. Zencefil soğuk havalarda ısınmayı sağlar ve baş dönmesi, mide hastalıkları, kusma ve soğuk terleme gibi hastalık olumsuz durumlarını düzeltmeye yardımcı olur. İçine taze zencefil rendeleyerek hazırlamış olduğunuz çaylar bağışıklık sisteminizi stabil tutarak hastalıklardan korunmanızı sağlar.
  • Bağışıklık sisteminin zinde olması demek hastalıklara yakalanma riskinizin en düşük ihtimale düşmesi anlamına gelmektedir. Fakat zencefil bitkisi insan sisteminin çalışmasının olumsuzlaştığı durumlarda devreye girerek hastalıklarınızın olumsuzluklarını minimuma indirilerek düzelmesini sağlamaktadır.
  • Zencefil soğuk algınlığı ve grip sırasında içilirse virüsün ve toksinlerin atılmasını sağlar.
  • Zencefilin bağışıklık sistemi ile olan dengesi saymak ile bitmez. Beden üzerinde oldukça farklı yararları yer alıyor. Ama çoğu zaman bağışıklık sisteminin düşük olduğu anlarda sıkıntılar çıkabilir. Örneğin vücudumuzda bulunan ter bezleri antimikrobiyal bir madde olan dermcidin üreticisidirler. Bunun sonucunda cilt enfeksiyonları gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya gelebiliriz. Zencefil ise bu durumda vücudun normale dönmesi için ısıtır, vücudu korur ve bağışıklık sistemini destekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir