Beklemediğin Tat: Deve Kuşu Yumurtası

Görünüşü ile çocukları ve misafirlerinizi şaşırtacak bir tatlıdır. Bu tatlı eğlenceli sunumu ile misafirlerinizin beğenisini kazanacaktır. Lezzeti ile de yiyenleri sevindirecek bu tatlının tarifi sizden istenecektir. Tatlının içi portakal ve mandalina ile lezzetlendirilmiştir.

Dışı ise güzel kokulu vanilyalı muhallebi ve Hindistan cevizi ile süslenmiştir. Hafif ve ferahlatıcı sütlü bir tatlı olan deve kuşu yumurtası tatlısı oldukça beğenilen bir tatlıdır. Yapılışı oldukça basit olduğu gibi hazırlanması da eğlencelidir. Sunum konusunda tercihinize göre süslemeler yapabilirsiniz. Sarı kısmındaki meyveler ile de C vitamini açısından zengin bir tatlıdır. Bu tatlıyı hazırlarken eğleneceksiniz. Ayrıca yapılışı kolay olduğu kadar lezzeti de insanları kendine hayran bırakmaktadır.

Deve Kuşu Yumurtası Tarifi

Deve kuşu yumurtası tatlısı için gereken malzemeler kolaylıkla bulunabilir. Ekonomik olarak yapılan bu tatlı hazırlanması kolay olan bir tatlıdır. 6 kişilik çıkan tarife uyabilirsiniz. Hazırlanma süresi 10 dakika olan bu tatlı kısa sürede yapılabilir.Pişirme süresi ise 15 dakika alacaktır. Tatlının beyaz muhallebisi için 1 çay kaşığı toz şeker yeterlidir.

1 çay bardağı nişasta ile 6 çay bardağı tam yağlı süt de ihtiyacımız olan malzemelerdendir. 1 paket vanilin de beyaz muhallebi için yeterli olacaktır. Deve kuşu yumurtası tatlısının iç kısmı için gerekli malzemeler ise 1 çay bardağı toz şeker ve 1 çay bardağı nişastadır. 4 çay bardağı portakal suyu ve 2 çay bardağı mandalina suyu da iç kısmı için gereklidir. Üzerine koymak için de 1 su bardağı Hindistan cevizi yeterli olacaktır.

Deve Kuşu Yumurtası Yapılışı

Toz şeker ile sütü bir sos tenceresine alın. Ardından nişasta ile vanilini ekleyin. Bu karışımı çırpma teli ile iyice karıştırın. Orta ateşte sürekli olarak karıştırarak pişirin. Kaynamaya başladığı zaman altını kısın. 5 dakika kadar da kısık ateşte pişirerek ocaktan alın. Muhallebi hazır olmuştur. Bu muhallebiyi su ile ıslattığınız derin bir kâseye boşaltın.

Bu esnada portakallı ve mandalinalı jöleyi hazırlamaya koyulun. Portakal suyu ile mandalina suyunu karıştırın. Bu karışıma nişasta ve toz şekeri ekleyin. Koyu bir kıvam alana kadar pişirin. Ardından jöle kıvamına geldiğinde muhallebinin olduğu kabın tam ortasına dökün.Deve kuşu yumurtası hazır sayılır. Oda sıcaklığında tatlıyı soğumaya bırakın. Üzerini streç film ile kapatın. 1 gece buzdolabından dinlendirin. Muhallebinizi sunum tabağına alarak Hindistan cevizi ile süsleyin. Dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir