Bilinen Bir Lezzet Su Muhallebisi

Geleneksel Türk tatlıları hala zevkle tüketilmektedir. Bu tatlılar evde yapılacak kadar kolaydır ve malzemeleri de herkes tarafından bulunabilecek türdedir. Bu tatlılardan en çok sevilenlerden birisi olan su muhallebisi, çok uzun yıllardır bilinmekte ve tüketilmektedir. Yapımının da oldukça basit olması tatlı seven kişiler için mutluluk vericidir. Normalde eski zamanlarda sadece suyla yapılan bir tatlı olsa da şimdilerde süt de eklenmektedir. Bu sayede lezzeti daha da artmakta ve herkesi kendine hayran bırakmaktadır.

Su muhallebisi tadını ve lezzetini genellikle üzerine gezdirilen sostan alır. Bu sos vişne veya gül suyu ile yapılabilir. Zevkle tüketilen bu tatlı yapımın basit olması ile de sıkça tercih edilir. Misafirlerinize farklı bir lezzet sunmak istiyorsanız bu tarifi deneyebilirsiniz. Hem bu kadar kolay yapılan hem de bu kadar lezzetli olan başka bir tarif bulmak oldukça zordur. Kültürümüzün en eski tatlılarından biri olan bu tarif ile, lezzetli olduğu kadar hafif tatlılar da yapabilirsiniz.

Tarifi

Su muhallebisi tarifi normal muhallebi ile oldukça benzerdir. Aynı ölçüde su ve süt kullanarak çok daha lezzetli bir tatlı elde edebilirsiniz. İlk tarifiniz için 2 bardak su ölçüsünü kullanmanız uygun olacaktır. Suya aynı miktarda süt ekleyerek ocak üzerinde karıştırmaya başlayabilirsiniz. 1.5 çay bardağı şeker ile muhallebinizi tatlandırabilir ve özel bir lezzete kavuşmasını sağlayabilirsiniz. 1 yemek kaşığı nişasta kullanımı muhallebinin kıvamını almasını sağlayacaktır. Bu malzemelerin hepsini karıştırarak kaynatın ve kıvamını alana kadar karıştırmaya devam edin.

Muhallebinizi yaklaşık 15 dk sonra hazır olacaktır fakat soğuması için beklemeniz gerekir. Eğer kasede değil de servis tabaklarında sunmak istiyorsanız kaseleri önce nemlendirmeniz gerekir. Bu sayede muhallebi kaseye yapışmayacak ve servis tabaklarına çevrilebilecektir. Sonrasında muhallebiniz için özel bir sos yapabilirsiniz. Eğer daha kolay bir lezzet arıyorsanız çikolata sosu ile de servis edebilirsiniz. Yapımı oldukça basit olan su muhallebisi hemen herkes tarafından sevilecek bir lezzete sahiptir. Bu özelliği ile sevdiklerinize tatlı anlar da yaşatabilirsiniz. Hafif olan bu lezzeti masum kaçamaklar ile zayıflama sürecinde de tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir