Bisküvili İrmik Pastası

Vazgeçemediğimiz en temel lezzet kuşkusuz tatlılardır. Kalori değerlerinin fazla olduğunu bildiğimiz halde onu tüketmekten vazgeçemeyiz. Hatta tatlısız gün geçirmek istemeyenlerimiz bile vardır. Ancak şanslıyız ki tatlı ihtiyacımızı hafif özellikte, evde kolay bir şekilde yapabileceğimiz lezzetlerle de giderebiliriz. Bunların en basit türü de bir cheesecake türü olan bisküvili irmik pastası olur. Tabanında bisküvi bulunan bu pasta oldukça hafif, hazırlanması zevkli ve kolay bir tatlı türü olarak karşımıza çıkar. Güzel bir dekor ile misafirlerimize ikram edeceğimiz bir tatlı da olabilir. Tabii bu lezzetin hoş bir görünüme ve tada sahip olabilmesi için tarifine ve uygulanışına dikkat etmek gerekir. Bu yazımızda sizlere bir cheesecake türü olan bisküvi tabanlı irmik pastasından ve tarifinden söz edeceğiz?

Bisküvi Tabanlı İrmik Pastası

Pastalar içerisinde hafif bir tür arayanlara en iyi öneri bisküvi tabanlı irmik pastası olur. Bu tatlı oldukça hafif lezzeti ile damaklarda iz bırakır. Yaklaşık 1 saatlik bir hazırlanma süresi olan 8 kişilik lezzetli bir pastadır, diyebiliriz. Peki, bisküvi tabanlı irmik pastasında hangi malzemeler kullanılır? Bu pasta nasıl yapılır?

Malzemeler

Tabanı için:

100 gram margarin

2 paket bisküvi (Hafif olması açısından yulaflı bisküvi tercih edilir.)

Tercihe göre 3 yemek kaşığı kadar pirinç fındık

 İrmik tatlısı için:

1 su bardağı irmik

1 su bardağı şeker

1 yemek kaşığı kadar margarin

1 litre süt

1 paket vanilin

Üzeri için:

Antep fıstığı ya da dövülmüş ceviz

Yapılışı:

1. İlk aşama olarak irmik tatlısı hazırlanır. Bunun için bir tencereye 1 litre süt boşaltılır. Süt ocağa alınır ve altı kısılır. Sütün içerisine yavaş yavaş şeker eklenir. Bir taraftan da karıştırılır. Daha sonra sırasıyla irmik ve vanilin eklenir. Güzelce kaynatılır. Göz göz olacak şekilde kaynatılan irmik tatlısı ocaktan alınır. İçerisine 1 yemek kaşığı margarin atılır. Karıştırılarak eritilir.

2. İkinci adım olarak taban hazırlanır. Yulaflı bisküviler robotta çekilir. Toz haline getirilen bisküvilerin içerisine 100 gram eritilmiş margarin eklenir. Ardından da fındık ilave edilir. Bu karşım kelepçeli bir kek kalıbının içine dökülür. Dökülen bisküvi karışımı bir bardak yardımıyla sıkıştırılarak düzlenir. Kek tabanı bisküvi ile kaplanmış olur.

3. Bu adımda hazırlanan bisküvi tabanının üzerine irmik tatlısı dökülür. Bu işlem için irmik tatlısının ılıması gerekir. Çok sıcak dökmemek gerekir. Bu işlem de neticelenince pasta buzdolabına kaldırılır. Yaklaşık 2 saat kadar da buzdolabında bekletilir.

4. 2 saat sonra buzdolabından çıkarılan pasta kalıptan çıkarılır. Üzeri dilendiği gibi süslenir. Süslemek için Antep fıstığı tozunu ya da cevizi kullanabilirsiniz. Daha tatlı bir lezzet isteyenler ise benmari usulü eritilmiş çikolata ya da çikolata sosu ile de pastanın dekorunu oluşturabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir