Bisküvili Pasta Tarifi

Çayın yanına en çok yakışan şeyin ne olduğu sorulsa çoğu kişi bisküvi diyecektir. Çay saatlerinde çayın yanında en çok tüketilen yiyecek bisküvidir. Özellikle çayın içine batırıp yumuşatarak yemeyen yoktur. Fakat özellikle misafirlere karşı çayın yanında sadece kuru kuru bisküvi ikram etmek yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda hem çok hafif, hem çok hesaplı, hem de çok pratik olan Bisküvili Pasta uygun bir alternatif olacaktır.

Herhangi bir deneyime dahi ihtiyaç duyulmadan yapılan bilen bu tatlı aynı zamanda az malzemeyle yapılabiliyor olmasıyla da özellikle çocuklu ev hanımlarının dostudur. Çocukların tatlı isteğini kolayca bastırabilecek bir tariftir.

Bisküvili Pasta Nasıl Yapılır?

Bisküvili Pasta hazır malzemelerle kısa sürede yapılabilecek bir tatlı tarifidir. Çayın yanında tüketmek isteyenler çay demlenene kadar hazırlayarak tüketebilir.

Malzemeler

 • 1 paket petibör bisküvi
 • 1 paket kakaolu petibör bisküvi
 • 1 paket çikolatalı puding
 • 4 su bardağı süt
 • Yarım su bardağı Hindistan cevizi
 • 2 yemek kaşığı toz antep fıstığı

Yapılışı

 1. Orta derecede bir ocağa tencere alınır. Süt ve puding karışımı eklenerek kaynayana kadar karıştırılır. Puding pişmeye başladığında yoğun bir kıvam almaya başlar. Bu yoğunlaşmadan piştiği anlaşılabilir. Kaynayan pudingin altı kısılır. Kısık ateşte 5 dakika kadar pişirilmeye devam edilir. Ardından ocaktan alınarak soğumaya bırakılır.
 2. Geniş ve orta derinlikte bir tepsi veya borcam alınır. Petibörler su veya süt ile ıslatılarak kabın tabanına dizilir. Burada önemli olan çok fazla ıslatmamak gerektiğidir. Fazla ıslanan bisküvi parçalanır. Bisküvili Pasta yumuşak olması nedeniyle beğenilir fakat fazla yumuşak olması dağılmasına neden olabilir. Bisküviler çift taraflı su veya süte batırıp çıkarılarak ıslatılabilir.
 3. Bir kat petibör dizilmesinin ardından üzerine bir kat da puding yayılır. Yine dağılmamasın adına pudingin çok fazla olmaması iyi olacaktır. İnce bir kat puding yaymak yeterli olacaktır. Puding her yere eşit olarak dağıtılır.
 4. Ardından bisküviler tekrar ıslatılarak önceki işlem dilediğiniz kadar devam eder.
 5. Son kata gelindiğinde puding yine ince bir kat olarak yayılır. Bu süreçte bisküvi ve puding iyi ayarlanmalıdır. Son katın tamamına yetecek kadar puding kalmalıdır. Son kata puding tamamen yayıldıktan sonra Hindistan cevizi ve antep fıstığı ile süslenir.
 6. Bisküvili Pasta buzdolabına alındıktan 2 saat sonra afiyetle yenilebilir. Hızlı sonuç almak için buzluğa da konulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir