Cheesecake Niyetine: Hindistan Cevizli Kartopu

Cheesecake sevmeyen yok denecek kadar azdır. Cheesecake seviyorsunuz ancak evde yapmaktan üşeniyor musunuz? Hindistan cevizli kartopu tarifi tam da size göre. Bu tatlı ile cheesecake aramayacaksınız. Lezzeti ile hayran bırakan bu tatlıyı yapması da oldukça kolay. Sadece 3 malzeme kullanılarak bu tatlının yapılması mümkün.

Kısa sürede hazırlayarak servis edebileceğiniz Hindistan cevizli kartopu ile misafirlerinizi şaşırtabilir ve kendinizi şımartabilirsiniz. Süslemeleriniz dilediğiniz gibi yapacağınız tatlınızı nasıl servis edeceğiniz tamamen size kalmıştır. Krema Hindistan cevizi ve şeker ile bu tatlıyı yapmanız mümkün. Malzemeleri oldukça kolay bulunan bu tatlıyı her yerde kısa sürede hazırlayabilirsiniz. Sevdiklerinizle beraber ve çocuklarınızla da bu kolay tatlıyı yaparak keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yapılışı oldukça kolaydır. Lezzetli bu tatlının tarifini isteyen çok olacaktır.

Hindistan Cevizli Kartopu Tarifi

Hindistan cevizli kartopu tatlısı tarife göre 12 adet çıkmaktadır. Hazırlanma süresi 10 dakika olan bu tatlıda pişirme işlemi yapılmamaktadır. Hindistan cevizli kartopu tatlısının en büyük artısı az malzeme ile yapılabilmesidir. 200 mililitre krema ile bu tatlıyı yapabilirsiniz. Kremayı soğuk olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca 1 su bardağı toz şeker de tarif için yeterli olacaktır. 3.5-4 su bardağı kadar Hindistan cevizi tatlı için gerekli üçüncü ve son malzememizdir.

İsteğe bağlı olarak süsleme amaçlı farklı malzemeler de kullanabilirsiniz. Servis sırasında kartoplarını farklı şekilde süsleyerek sunumunuzu güzelleştirebilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmıştır. Gerekli malzemeleri edindikten sonra tatlınızı yapmaya başlayabilirsiniz. Kısa sürede tatlınız servise hazır hale gelecektir.

Hindistan Cevizli Kartopu Yapılışı

Krema ile toz şekeri bir kap içerisine boşaltın. Krema hafifçe kabarana kadar karışımı mikser ile çırpın. Bu sırada şekerlerin de tamamen eridiğinden emin olun. Ardından Hindistan cevizini 3 sefer olmak üzere azar azar krema karışımına ekleyerek spatula ile karıştırın. Kıvamını kontrol ederek yeterli kıvama ulaştığını düşündüğünüzde buzdolabında 30 dakika kadar dinlendirin.

Kıvamı yetersiz geldiyse daha fazla Hindistan cevizi ekleyebilirsiniz. Buzdolabından aldığınız karışımı ceviz büyüklüğünde kopararak avuç içinde yuvarlayın. Farklı şekillerde yapmak istiyorsanız Hindistan cevizli kartopu karışımını dilediğiniz şekilde de şekillendirebilirsiniz. İsterseniz kartoplarını çikolatalı sos ile de süsleyebilirsiniz. Hazırladığınız kartoplarını buzdolabında saklayın. Kartoplarını servis ederken çikolata sosu kullanabilirsiniz. Sade olarak da tüketebileceğiniz bu tatlıya farklı tatlar da ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir