Çikolata Soslu İrmik Tatlısı

Klasik bir tatlı çeşidi olan irmik tatlısı farklı tatlarla birleştirilerek bambaşka bir tatlıya dönüştürülebilir. 9 kaşık irmik 9 kaşık şeker tarifi hemen herkes tarafından bilinen bir tariftir. Bu tarif çikolatayla zenginleştirildiğinde ortaya leziz bir çikolata soslu irmik tatlısı çıkar. Bu tarif irmik tatlısını çok sevmeyen insanların bile sevebileceği bir tarif olup hemen herkesin midesine taht kurabilir. Hazırlanması da oldukça kolay olan bu tarifin yapılışı en fazla 30 dakika alır. Evdekileri mutlu etmek ya da misafirleri ağırlamak için oldukça güzel bir seçenektir. Mutfakla çok arası olmayan kişiler bile bu tarifi kolaylıkla hazırlayabilir ve misafirleri için şık bir sunum eşliğinde servis edebilir. Çok fazla malzeme istemeyen bu tatlıyı hazırlamak oldukça da ekonomik olabilir.

Malzemeler:

-9 yemek kaşığı şeker

-1 litre süt

-9 yemek kaşığı

-1 paket şekerli vanilin

Çikolata sosunu hazırlamak için malzemeler:

-1 su bardağı soğuk süt

-Yarım paket çikolata sos

-İki tatlı kaşığı hindistan cevizi

Yapılışı:

Süt derin bir tencereye dökülür ardından içerisine şeker ve irmik eklenir. Tencerenin altı yakılır ve yavaş yavaş pişirilmeye başlanır. Pişirme sırasında tahta bir kaşık yardımıyla durmadan karıştırılmaya devam edilir. Tencerenin içindeki karışım göz göz olana kadar pişirme işlemine devam edilir. İyice kaynadığı anlaşılınca kıvamı kontrol edilir. Kıvamının doğru olduğuna dikkat edilmelidir. Çikolata soslu irmik tatlısı tarifinde kıvamın bozadan daha yoğun olması gerekir.

 Bozadan daha yoğun bir kıvam haline geldiği anlaşılınca altı kapatılır ve üzerine vanilin eklenir. Tatlı hazırlanmak isteyen kap biraz ıslatılır ve üzerine hazırlanan karışım dökülür. Karışımın oda sıcaklığında soğuması beklenir ve soğuduktan sonra buzdolabına kaldırılır. Buzdolabında yaklaşık bir iki saat dinlenen tatlı çıkarılarak servis tabağında çevrilir. Tabanı hazır olan tatlının sosu hazırlanmaya başlanır. Küçük bir tencerede süt ve çikolata sosu karıştırılmaya başlanır. Kaynayana dek karıştırılmaya devam edilir. Kaynadığı anlaşılınca altı kapatılır ve ocaktan alınır. Üzerinde kabuk oluşmaması için karıştırılmaya devam edilir. Servis tabağında bekletilen irmik karışımının üzerine eklenerek servise hazır hale getirilir. Çikolata soslu irmik tatlısı servise hazır hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir