Çikolatalı Mus Tarifi

Enfes bir kıvama sahip olan çikolatalı mus tarifi hem az kalorili hem de tatlı ihtiyacını karşılayabilecek bir tarif olarak bilinir. Hem unsuz hem de yumurtasız bir tarif olan mus pişirmeden hazırlanabilen bir tariftir. Hafif ve az kalorili olması nedeniyle diyet yapan insanlar tarafından tercih edilebilir. Musun içerisine avokado da eklenerek daha da sağlıklı ve besin değeri açısından zengin bir tarif elde edilebilir.

Avokado nötr bir tat olduğu için hafif bir aroma ile desteklenerek tatlıya farklı bir yorum katmaya yardımcı olur. Bu tarifte aroma olarak bitter çikolata kullanılır. Bitter çikolata keskin bir tat olduğu için avokadonun tadını zenginleştirerek tatlıda kendini hissettirir. Bu tarif un ve yumurta kullanmadan da tatlı yapılabileceğini gösteren, güzel bir alternatiftir. Çikolatalı mus tarifi içerisinde un bulunmadığı için glütensiz beslenen insanların da tercih edebileceği bir tarif olarak bilinir. Ayrıca diyet yapan kişiler de bu tarifi gönül rahatlığıyla tüketebilir. Çoğu tatlı unla yapıldığı için bu tatlı unsuz yapılan bir alternatif olarak kullanılabilir.

Malzemeler:

-Üç yemek kaşığı kadar kakao

-Bir çay bardağı süt

-Bir paket şekerli vanilin

-Üç adet avokado

-80 gram bitter çikolata

Hazırlanışı:

Seksen gram bitter çikolata parçalanarak cam bir kaseye alınır. Bu cam kase su kaynatılan tencerenin üzerinde benmari usulü eritilir. Başka bir kapta kakao, avokado, tuz, vanilin ve süt mikser yardımıyla karıştırılır. Eklenen tüm malzemelerin birbirine karıştığı ve kahverengi bir renk aldığı anlaşılınca karışımın üzerine eritilen çikolata da eklenir.

Çikolatalı mus tarifinin güzel bir şekilde hazırlanabilmesi için bu karışımın iyi bir şekilde yapılması gerekir. Tüm malzemeler karıştığında kabın üzerine streç bir film çekilerek yaklaşık bir saat buzdolabında bekletilir. Bir saat buzdolabında bekletilen karışım servis etmeden önce dilimlenir. Üzeri kremşanti ve rendelenmiş çikolata ile süslenebilir. Hafif ve kalorisiz bir tatlı seçeneği olan çikolatalı mus tarifi hazırlaması kolay ve lezzetli bir alternatiftir. Bu tarifteki malzemeler iki kişi üzerinden eklenmiştir. Eğer daha fazla kişi için yapılacaksa malzemelerin arttırılması tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir