Çikolatalı Tatlı Severlere Profiterol

Damak zevki diye bir gerçek elbette ki vardır. Ancak ortak beğeni alan lezzetler de bulunur. Bunlardan biri, hatta tek ortak lezzet özelliği taşıyan tat kuşkusuz çikolatadır. Çikolata tatlı çeşitlerinin bir malzemesi olduğunda daha ayrı ve hoş bir lezzeti sunabilir. Bu yazımızda size tutkunu olduğumuz bir lezzet olan çikolata ile hazırlayacağımız enfes bir tatlıdan söz edeceğiz. Bu tatlımızın adı hepinizin pastanelerden tükettiği profiteroldür. Bu lezzetli tatlıyı evde bulunan malzemelerinizle de hazırlayabilir.

Pastane lezzetlerine taş çıkaracak el emeği tatlınızı tatmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Malzemeleri kolayca bulabileceğiniz özelliktedir. Yapımı da bir o kadar rahat ve eğlencelidir. Bu yazımızda evde de hazırlayabileceğiniz profiterol tatlısı malzemelerinden ve bu tatlının yapılış aşamalarından söz edeceğiz.

Enfes Bir Çikolatalı Tatlı: Profiterol Tatlısı

Profiterol birçok kişinin severek tükettiği bir tatlıdır. Şöyle bir gerçek vardır ki bu tatlı genellikle pastanelerden tüketilen bir lezzettir. Ancak bu yazımız ile siz de pastanelere taş çıkaracak profiteroller hazırlayabileceksiniz.  Peki profiterol tatlısı için ihtiyaç duyulan malzemeler nelerdir? Bu tatlının yapımı nasıl gerçekleştirilir?

Malzemeler:

Hamuru için:

1 su bardağı su

1 su bardağı un

125 gram margarin

3 adet büyük boy yumurta ( Yumurtalar küçükse 4 adet kullanabilirsiniz.)

İç Krema:

2,5 su bardağı süt

3 çorba kaşığı un

1 su bardağından bir parmak eksik şeker

1 yumurta

1 paket vanilin

Üzeri için:

1 paket çikolata sosu ya da benmari usulü eritmek üzere 100 gram çikolata.

Yapılışı:

1. Bu tatlı için ilk olarak hamur hazırlanır.  Küçük boy bir tencereye 1 su bardağı su ilave edilir. Ve margarin konularak kaynatılır. Kaynayan karışımın içerisine 1 su bardağı un elenir. Karıştırma işlemine devam edilir. Bu işlem hamur kıvamı oluşturulana kadar sürdürülür.

2. İşlem sonrasında tencere ocaktan alınır ve bir süre dinlenmeye bırakılır. Hamurun biraz soğuması gerekir. Soğuyan hamurun içerisine yumurtalar tek tek kırılır. Bu işlemin yumurtaların tek tek kırılıp çırpılması ile sağlanması gerekir.

3. Yumurtaların eklenmesi sonrasında kıvam oluşturulana kadar karıştırma işlemi sürdürülür. Bu işlem sonunda bir tepsiye yağlı kâğıt serilir. Karışım bir kaşık yardımıyla ya da krema torbası ile top top olacak şekilde yağlı kâğıda dizilir. (Küçük toplar şeklinde olacaktır.) Bu aşamada hamur toplarına el değmemesi gerekir. İyi ve düzgün kabarması biraz da buna bağlıdır.

4. Toplar hazırlanınca fırına verilir ve pişmeye bırakılır. Pişme süresi fırına göre değişebilir. Pembeleşmesinden hazır hale geldiği anlaşılabilir.

5. Toplar pişerken iç krema hazırlanır. İç krema için bir tencereye süt alınır içerisine 1 su bardağına yakın şeker ilave edilir ve güzelce karıştırılır. Şeker ve süt tamamiyle karıştığında karışımın içerisine yumurta, un eklenir. Bu malzemelerin sıra ile karıştırılarak eklenmesi gerekir. Krema kıvamını alınca ocaktan alınır. Ilıyan kremaya da vanilin ilave edilerek bir iki kere daha karıştırılır, soğumaya bırakılır.

6. Fırından çıkan profiterollerin ilk sıcaklarının çıkması, biraz soğuması gerekir. Krema ve toplar soğuduktan sonra topların içi açılır ve hazırlanan kremalar topların içerisine doldurulur. Doldurulan toplar bir kapta toplanır.

7. Tüm bu işlemler bittikten sonra çikolata sos hazırlanır. İsteyenler benmari usulü çikolata da eritebilir. Hazırlanan çikolatalar profiterol toplarının üzerine dökülür. Ilık bir haldeyken bu işlem uygulanabilir.

8. Tatlının son işlemi olarak süsleme yapılabilir. Süslemek için Antep fıstığı tozu kullanabilirsiniz. Tüm bu işlemlerin sonunda profiterol tatlınız servise hazır hale gelecektir

Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir