Çilekli Magnolya Tarifi

Çilekli magnolya tarifi yapımı kolay ve oldukça lezzetli bir tariftir. Son zamanlarda tüm ülkelerde popülaritesini arttırmıştır. Magnolya(magnolia) New York’ta bulunan meşhur bir pastanede tanınarak ünlenmiştir. Çilekli magnolya tarifi için gerekli malzemeler şu şekildedir:

Malzemeler

  • 1 litre süt
  • 1,5 paket bebe bisküvisi
  • 1 su bardağı şeker
  • 1su bardağı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 kutu krema
  • 8 adet çilek

Bu malzemeler toplamda 5-6 kişi için uygundur. Sayıya bağlı olarak oranlara dikkat edip malzemelerde artırıp azaltma yapabilirsiniz.

Çilekli Magnolya Hazırlanışı

Çilekli magnolya hazırlanışı kolay olan bir tariftir.Çilekli magnolya için öncelikle uygun bir tencere içerisine sütü dökün. Daha sonra süt içerisine 1 su bardağı şeker ve 1 su bardağı unu yavaşça ekleyerek karıştırmaya başlayın. Malzemeler güzelce karışana kadar karıştırma işlemine devam edin. Daha sonrasında tencereyi ocağa koyarak altını açın. Süt karışımı koyu bir kıvam alana kadar karıştırarak pişirin. Topaklanmayı önlemek için karıştırma işlemini bırakmayın. Kaynadıktan sonra 2-3 dakika daha pişirip altını kapatın ve 10 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Dinlenme aşamasında iken arada bir karıştırın. Muhallebi dinlendikten sonra üzerine 1 kutu krema ve 1 paket vanilyayı ekleyip güzelce karıştırın. Varsa 2 dakika kadar mikser ile, yoksa çırpma teli ile 5-10 dakika kadar çırpın ve pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayın.

Muhallebi dinlendikten sonra çilekleri ortadan ikiye kesin ve bisküvileri de rondodan geçirin. Uygun kaplara kat kat olacak şekilde bisküvi, muhallebi, çilek yerleştirin. Öneri olarak uygun gördüğünüz kap içine ilk kata bisküvi parçalarını dökün. Bisküviden sonra üzerine muhallebi daha sonra da çilekleri koyun. Bu şekilde en üst katmana gelene kadar devam edin. Muhallebi ve bisküvi oranını güzel ayarlamaya dikkat edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir