Çilekli Rulo Pasta

Hem dış görünüşü, bununla birlikte lezzetiyle çok burun kıvrılmayan ve oldukça rahat yapılabilen bir sunum pastasıdır. Çilekli rulo pasta çocuklar tarafınca özellikle oldukça sevilmekte ve tercih edilmektedir.

Malzemeler

Pandispanya İçin:

– 95 gram un

– 4 gram

– Kabartma tozu

– 82 gram şeker

– 4 adet yumurta

– 10 gram zeytinyağı

– 90 gram ılık su

– 1 paket vanilya

Krema için:

– 500 ml. Süt

– 100 gram şeker

– 40 gram tereyağı

– 4 adet yumurta sarısı

– 40 gram un

– 30 gram nişasta

– 1/2 tane vanilya çubuğu

Süsleme için:

– Çilek

– 50 gram pudra şekeri

Hazırlanışı:

Çilekli rulo pasta yapımında ilk olarak krema hazırlanmalıdır. Çünkü kremanın kıvamı ve dinlenmesi için ona daha fazla vakit vermiş olunur. Krema için süt derin bir kaba konur ve içerisine çubuk vanilyalar ortadan ikiye ayrılarak, kalan taneleri sütün içerisine eklenmiş olur. Ocağa kaynaması için bırakılır. Ardından diğer bir kabın içerisinde yumurta sarısı ve şeker çarpılır. Un ve nişasta içerisinde elek ile elenir. Süt kaynamaya başlayınca bir kepçe süt alıp yumurta karışımına ekleyip karışmasını sağlayarak ısıları dengelenir. Kaynayan sütün içerisine bu karışım eklenmiş olur ve süratli süratli karıştırılır. Karışım güzelce çarpılarak muhallebi kıvamına ulaşınca ocaktan alıyoruz. Karışım buzdolabına girecek kadar soğuyunca üstü bir streç film sayesinde kapatılır ve dolaba koyulur. Streç film yardımıyla kremanın üstüne sert bir tabaka oluşmayacaktır.

Yumurta sarıları ve yumurta beyazları ayrı ayrı iki kabın içerisine konulur ve ölçülü bir halde şeker paylaştırılır. İki karışım da çırpılarak kabartılır. Sıvı malzemeleri yumurta sarılı karışımın içerisine dökülür ve spatula yardımı ile azar azar karıştırılır. Sonra yumurta sarılı karışımın içine un ve kabartma tozu elenir, dikkatlice karıştırılır. En son yumurta beyazının olduğu karışım üç seferde öteki karışıma az az ilave edilir. Fırın tepsisine yapışmayı önlemek adına yağlı kağıt serilir. Pandispanya yapmak için hazırlanan hamuruna eş kalınlıkta olacak halde yayılır, fırına koyulur. Fırının performansına göre fazlaca renk almadan 8-10 dakika içerisinde pişecektir. Pandispanya hafifçe pembeleşmeye başlayınca çıkarılacak ve soğumaya bırakılacaktır. Krema dolaptan alınmalı ve tekrar çırpılarak koyu bir hal alması sağlanmalıdır.

Soğuyan pandispanya hamurunun içerisine krema eşit olacak biçimde yayılır. Çilekler istenen incelikte dilimlenir ve ardından pasta üzerine yayılır. Pandispanya rulo benzer biçimde sarılır ve üstüne pudra şekeri elenir. Çilekli rulo pasta hazır bir biçimde birazcık daha dolaba konur ve daha sonrasında servise hazır hale gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir