Diyette Masum Kaçamak Unsuz Sufle

Diyet yaparken gelen çikolata krizleri oldukça önemlidir. Bu krizler geldiğinde kişi önüne ne gelirse yemek ister. Bu durumu engellemek için bazı tatlılar denenmektedir. Unsuz sufle bu tatlılardan bir tanesidir. Diyetin belirli günlerinde tüketilen bu tatlı un içermediği için karbonhidrat alımını da etkilemez. Bu nedenle tarifi evinizde yapabilir ve lezzeti ile sevdiklerinizi sevindirebilirsiniz.

Suflenin en önemli noktası çikolatasının akışkan olmasıdır. Bu nedenle fırında pişme süresine özellikle dikkat edilmesi gerekir. Sevilen bu lezzet, donmuş bir çikolata ile gerçek lezzetini gösteremez. Üzerine ekleyeceğiniz pudra şekeri tatlının daha lezzetli olmasını sağlar. Bu lezzet ile hem kendinizi şımartabilir hem de en iyi şekilde misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz. Bazı noktalara dikkat ederek çok lezzetli ve iyi kıvamlı bir sufle yapmak hiç de zor değil.

Yapılışı

Öncelikle bu tarifi yaparken bir noktaya dikkat etmek gerekir. Turbolu fırın kullanıyorsanız istediğiniz lezzeti elde edemeyebilirsiniz. Turbo fırınlar çabuk pişirme yaptığı için gerekli olan akışkanlığı sağlayamaz. Bu nedenle unsuz sufle tarifiniz başarısız olabilir.

Şık kaseler ile suflenizi çok daha başarılı bir görsellik ile sunabilirsiniz. Bu kapların mutlaka fırında pişmeye dayanıklı olması gerekir. Aksi takdirde fırın içinde pişerken çatlama yapabilir.

2 yemek kaşığı tereyağı ile damak tadınıza göre yaklaşık 100 gram bitter çikolatayı eritin. Bu eritme işlemini yaparken sıcak su dolu bir tencere içerisine kap ile beraber koymaya özen gösterin. Bu yöntem daha lezzetli bir çikolata elde etmenizi sağlayacaktır. Bir kap içerisinde 2 adet yumurta kırın ve karıştırmaya başlayın.

 Bu karışımı yaparken yumurtanın beyazını kullanın ve sarısını ayrı bir kaba ayırın. Biraz pudra şekeri ekleyerek çırpmaya devam edin ve mikser ile yüksek devirde işlem yapın. Ayrı bir yerde cezve içerisinde biraz şekerli su hazırlayın ve şekerleri iyi bir şekilde eritin. Kalan yumurta sarılarını ise vanilya ile birleştirin ve şekerli su, çikolatalı karışım ile beraber iyi bir şekilde birleştirin. Sonra çırptığınız yumurta beyazını bu karışıma yavaş bir şekilde ekleyin ve sufle kaplarını doldurun.  Sufle kaplarını önceden yağlamanız yapışma durumunu da engelleyecektir. Lezzetli unsuz sufle tatlınız bu kadar kolay bir şekilde sofranızda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir