El Açması: Laz Böreği

Laz böreği insanların severek yediği lezzetli bir tatlıdır. Malzemeleri kolay bulunan ve yapılışı kolay olan bu tatlının hayranları azımsanmayacak derecede fazladır. Laz böreği misafirlerinize yapabileceğiniz bir tatlıdır. Misafirleriniz Laz böreğini severek yiyecek ve sizden tarifini ısrarla isteyecektir. Laz böreği malzemeleri 1 adet yumurta ve 1 çay bardağı sıvı yağdır. 2 çay bardağı süt de Laz böreği yapmak için gerekli olacaktır. 1 çay kaşığı kabartma tozu da Laz böreği için gereklidir. Bu saydığımız malzemeler Laz böreğinin hamuru için gerekli olacak malzemelerdir. Laz böreğinin un muhallebisi ve şerbeti için de ayrı malzemeler gerekmektedir. Bu malzemelerin elde edilmesi de kolaydır. Laz böreğini yapmak sandığınızdan daha basittir.

Laz Böreği Tarifi

Laz böreğinin un muhallebisi için de malzemeler gereklidir. 1 kilogram süt un muhallebisi için yeterli olacaktır. 2 Türk kahvesi fincanı un ve 4 adet yumurta da un muhallebisi için gerekli olan malzemelerdendir. 2 su bardağı toz şeker ile 4 adet iri çekilmiş tane karabiber de malzemeler arasındadır. Laz böreği şerbeti için gerekli malzemeler de vardır. Şerbetin yapılabilmesi içim 2 su bardağı şeker ve 2 su bardağı su lazım olacaktır.

Ayrıca 1 çay kaşığı limon suyu da şerbete lezzet katacaktır. Laz böreği hamuru için gerekli malzemeleri topladıktan sonra un muhallebisi ve şerbet için gerekli olan malzemeleri de hazır etmelisiniz. Tüm malzemeler hazır olduğu zaman Laz böreği yapmaya başlayabilirsiniz.

Laz Böreği Yapılışı

Laz böreği yapmak için öncelikle şerbeti yapabilirsiniz. Su ve şekeri ocağa koyduktan sonra 10 dakika kadar kaynatın. Limon suyu ilave ettikten sonra 2-3 dakika daha kaynatmalısınız. Ardından şerbeti ocaktan alarak soğutmaya bırakın. Laz böreği hamuru için ise yumurtayı, sıvı yağı ve sütü yoğurmak için birleştirin. Kabartma tozu ve unu da eklemeyi unutmayın. Ele yapışmayan ancak yumuşak bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam edin. Hamuru 6 eşit parçaya bölün. Bu parçaları yuvarlayarak 15 dakika kadar dinlenmeye bırakın. Muhallebi için süt, un ve şekeri tencerede karıştırarak çırpın. Sürekli karıştırmak suretiyle kaynatın. 10 dakika kaynadıktan sonra soğumaya bırakabilirsiniz. 3 parça hamuru 1 er santim açarak yağladığınız tepsiye dizin. Üzerlerine muhallebi yayın. Biraz kara biber serptikten sonra kalan iç hamuru açarak üzerlerine dizin. 180 derece olan fırında hamur kızarana dek pişirin. Fırından çıktıktan sonra 15 dakika bekletin ve kare şeklinde dilimleyin. Şerbetinizi dökerek servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir