Elmalı Bisküvili Toplar

Hafif tatlılar her zaman en çok tercih edilen tatlılar olmuştur. Bu tatlılar sütle hazırlanan sütlü tatlılar kategorisinde türler olabildiği gibi bisküvi ve meyvelerle de hazırlanabilen tatlardan olabilir. Bu yazımızda sizlere hafif ve lezzetli tatlı çeşitlerinden biri olan elmalı bisküvili top tatlısından söz edeceğiz. Hazırlanması pratik, malzemeleri hem az olan hem de kolay bulunabilen malzemelerden oluşan bu tatlı, tutkunu olacağınız bir lezzet olacaktır. Elmanın hafif tadı bisküvi ile bu tatlıda birleşecek ve gün içindeki tatlı ihtiyacınızı bu tatlı ile giderebileceksiniz. Peki, elmalı bisküvili tatlıyı hazırlamak için gerekli olan malzemeler nelerdir? Bu hafif ve pratik lezzeti servise hazır hale getirmek için yapılacaklar nelerdir?

Elmalı Bisküvili Top Tarifi

Elmalı bir tatlı lezzeti arıyorsanız sizin için en iyi önerimiz Elmalı bisküvili toplar olacaktır. Pratik bir şekilde hazırlanmasından lezzetine kadar çok fazla olumlu özelliği bulunan bu tatlı, bugüne kadar deneyenlerin vazgeçilmez tatlısı olmuştur.

Hazırlanma süresi ortalama 10 dakika olan bu tatlı türü en hafif ve en lezzetli tatlı atıştırmalığınız olacaktır.

Malzemeler:

1 paket sade pötibör bisküvi

2 adet elma (Rendelenmiş olması gerekir.)

1 su bardağı kadar dövülmüş ceviz

1 tatlı kaşığı kadar tarçın

Üzeri için:

1 çay bardağı çikolata sosu

Hindistan cevizi ya da Antep fıstığı

Yapılışı

1. Öncelikle geniş bir kap alınır ve bir paket sade pötibör bisküvi bu kabın içerisinde kırılır. Bisküvilerin minik parçalara ayrılması, iyice ezilmesi gerekir. Bisküviler kırıldıktan sonra diğer bir yandan elmalar hazırlanır.

2. Elmaları hazırlamak için öncelikle soyulması ardından da rendelenmesi gerekir. Elmalar rendelendikten sonra içerisine tarçın ve dövülmüş cevizler eklenir. Tüm bu malzemeler bisküvi kırıkları ile harmanlanır.

3. Bisküvi parçaları diğer malzemeler ile harmanlandıktan sonra hamur kıvamını alacaktır. Karışımın hamur kıvamını alabilmesi için bir süre yoğrulması gerekebilir.

4. Bisküvi ve elma püresi karışımı hamur halini aldıktan sonra ceviz büyüklüğünde parçalar alınarak top haline getirilir. Bu işlem hamur bitene kadar sürdürülür. Hazırlayacağınız topların büyüklüğünü kendinize göre ayarlayabilirsiniz.

5. Tüm hamur top haline getirilince bir kaba ya da tepsiye dizilir ve buzdolabında yaklaşık iki saat dinlenmeye bırakılır.

6. Hazırlanmış olan elmalı bisküvili toplar buzdolabında dinlendirildikten sonra hazırlanan çikolata sosuna, ardından da Hindistan cevizi ya da Antep fıstığına batırılarak servis edilebilir. Topların üzerine çikolata sosu dökmek yerine benmari usulü çikolata da dökebilir, biraz daha farklı bir lezzet elde edebilirsiniz.  Bunun için bir kaba su alınır ve   su dolu kaba bir kase yerleştirilir. Kase içine suyun değmemesi gerekir. Kâsenin içerisine bitter, sütlü ya da beyaz çikolata eklenir ve eritilir. Hazırlanan toplar eritilmiş çikolatalara batırılır. Çikolatanın donması için çikolataya bulanan toplar bir süre buzdolabında bekletilir.

Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir