En Lezzetli Yeşil Tatlı: Ispanaklı Kek

Ispanak yemek haliyle faydalı ama pek sevilmeyen bir lezzet olarak karşımıza çıkar. Özellikle çocukların tüketmekten zevk alacağı bir değildir. Ancak ne var ki oldukça faydalı özellikleri bulunur. Peki size ıspanağın tatlı şeklini sunabiliriz desek ne dersiniz? Yanlış okumadınız, ıspanak bilinen tadı dışında oldukça farklı bir tatla, tatlı özelliği ile de sofralara gelebilir. Ispanaklı kek tatlısı bu tarifin en güzel örneğidir. Ispanak kullanarak hazırlayabileceğiniz bu lezzet rengi ile Antep fıstığını hatırlatır. Hatta yenildiğinde ıspanak tadını da hissettirmeyecektir. Bu yazımızda özel ve farklı tadı ile bilinen ıspanaklı kekin malzemelerini verecek, ıspanaklı kek tatlısının nasıl yapılacağından söz edeceğiz. Gelelim ıspanaklı keke ilişkin detaylara.

Ispanaklı Kek Tarifi

Ispanaklı kek, görüntüsüyle Antep fıstıklı kek hissi ve görünümü bırakır. Yeşil bir görünüme sahip Antep fıstıklı kek gibi görünse de esasında ıspanakla yeşil rengini alan bir tatlı çeşididir. Hazırlaması oldukça pratik bir lezzettir. Aynı zamanda içerisindeki ıspanak sayesinde faydalı bir lezzet olduğunu ifade edebiliriz.

Evde bulabileceğiniz malzemeler ile siz de ıspanaklı kek yapabilir. Ispanak sevmeyen çocuklarınıza ıspanağı farklı bir tat olarak tattırabilirsiniz.

Malzemeler:

100 gram kadar ıspanak (Yaprakları kullanılacak, sapları kullanılmayacak)

1,5 su bardağı sıvı yağ

Kek Malzemesi

1,5 su bardağı kadar şeker

4 adet yumurta

1,5 su bardağı süt

3,5 su bardağı un (elenerek karışıma eklenmelidir)

2 paket kabartma tozu

2 paket vanilin

Yapılışı:

1. Öncelikle ıspanak püresinin hazır hale getirilmesi gerekir. Bunun için Ispanak yaprakları güzelce temizlenir. Temizlenen ve saplarından tamamen ayrıştırılmış ıspanakların üzerine sıvı yağ eklenir sonra da rondodan çekilir. Ispanaklar püre haline gelene kadar bu işlem sürdürülür.

2. İkinci işlem olarak kek hamuru hazırlanmaya başlanır. Bunun için ilk olarak boş bir kap alınır, kaba yumurtalar kırılır ve güzelce çırpılır. Yumurtaların köpürene kadar çırpılması gerekir. Köpüren yumurtaların içerisine önce süt, ardından ıspanak püresi eklenir ve güzel bir şekilde çırpılır.

3. Karışımın içerisine sırasıyla un, kabartma tozları ve vanilinler eklenir. Bu malzemelerin elenerek karışıma eklenmesi önerilir.

4. Hazırlanmış olan karışım istenilen bir kek kalıbına (yağlanmış kek kalıbı olması gerekir.) dökülür ve fırına verilir.

5. Fırına verilen kekin pişme süresi fırına ve ayarına göre değişebilir. Ispanaklı kek tatlısının pişip pişmediğini anlamak için kabarmasına bakılabilir, bir çubuk batırılarak pişip pişmediği anlaşılabilir.

6. Ispanaklı kek piştikten sonra ilk sıcağı çıkana kadar fırından çıkarılmaz. Yaklaşık 5 dakika sonra ilk sıcağı çıkacaktır. Bu süre sonunda ıspanaklı kekinizi kalıptan çıkarabilir, dilediğiniz şekilde süsleyerek servise hazır hale getirebilirsiniz. Tadı farklı ve güzel bu tadın damaklarınızda izler bırakacağına ve vazgeçemediğiniz favori tatlınız olacağına emin olduğumuzu belirtmek isteriz.

Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir