Enfes Bir Pasta Tarifi: Elmalı Pasta

Pastayı daha önce farklı bir tat denediniz mi? Hem pasta hem de kurabiye tadı verecek bir lezzet var desem ne dersiniz? Eminiz bu lezzet nedir diye merak ediyorsunuzdur. Hem pasta hem de kurabiye lezzeti veren tat Elmalı pasta olarak karşımıza çıkar. İç malzemesi ve farklı şekillerde hazırlanabilme özelliği ile oldukça farklı tatta ve görünümde bir lezzettir. Bu yazımızda size elmalı turta olarak da bilinen elmalı pasta malzemesinin malzemeleri ve yapılışı hakkında bilgi sunacağız. Gelelim bu özel ve hoş lezzetin malzemelerine ve yapılışına ilişkin detaylara.

Elmalı Pasta Tarifi

Elmalı pasta tat olarak pastayı hissettiren kurabiye görünümüyle de oluşturulabilen bir lezzet olarak karşımıza çıkar. Tepsi şeklinde ve kurabiye şekilleri ile hazırlanabilen bu lezzet iç malzemesi elma püresi ile hafif ve hoş bir tadı ağızlarda bırakıyor.

Üstelik atıştırmalık bir lezzet de olabiliyor. Hazırlaması eğlenceli ve kolay olduğu da söylenebilir. Yaklaşık 20 dakikada hazır hale getirmenizin mümkün olduğu bu lezzete ilişkin detaylar yazımızda.

Malzemeler:

250 gram margarin

1 su bardağı yoğurt

1 su bardağı pudra şekeri

4,5 su bardağı un

1 adet yumurta

Kabartma tozu ve vanilin (1’er paket)

İç harcı için:

3-4 adet elma

1 çay bardağı toz şeker

1 çay bardağı ceviz

1 tatlı kaşığı kadar tarçın

Yapılışı:

1.Bu lezzet için ilk olarak iç harç hazırlanır. İç harcı hazırlamak için öncelikle elmalar soyulur ve rendelenir. Rendelenen elmalar bir küçük tencere içerisine alınır. Tencereye alınan elma rendeleri üzerine şeker ilave edilir ve ocakta sulanacak duruma gelene kadar karıştırılır. Elmalar piştikten sonra ocak kapatılır. Ceviz ve tarçın eklenerek bir kez daha karıştırılıp iç harç soğumaya bırakılır.

2. İç harç hazır hale getirildikten sonra hamur hazırlanmaya başlanır. Hamur için 250 gram margarin bir kaba alınır. Üzerine yoğurt, pudra şekeri, yumurta eklenir ve yoğurulur. Yoğurma işlemi sonrasına un elenerek ilave edilir. Son olarak da vanilin ve kabartma tozu eklenir. Son eklemelerle ele yapışmayacak bir hamur elde edilene kadar hamur yorulmaya devam ettirilir. Un miktarı duruma göre arttırılıp azaltılabilir. Bu sebeple yavaş yavaş eklenmelidir.

3. Hamur hazır hale getirilince ceviz büyüklüğünde toplar haline getirilir. Bu topların üzerine bastırılır. İçine elmalı harç konup bohça şeklinde kapatılır. Bu işlem her bir hamur topuna uygulanır. Hazırlanan toplar tepsiye dizilir ve fırınlanır.

4. Fırınlanan küçük elmalı pastalar pembeleşene kadar fırında tutulur. Pişen elmalı pastalar ilk sıcağı çıktıktan sonra fırından çıkarılır ve bir kaba dizilir. Bu işlem sonunda küçük elmalı pastalar soğumaya bırakılır. Soğuyan küçük elmalı pastaların üzerine pudra şekeri elenir. İsteğe bağlı olarak süsleme de yapılabilir.

Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir