Enfes Bir Pasta Türü: Çikolatalı Pasta

Pasta ve çikolata damakların vazgeçilmez lezzetidir. Bu iki lezzetin bir araya getirilmesi de muhteşem bir tadı ortaya çıkarır. Çikolatalı pasta olarak tadabileceğimiz lezzet, en muhteşem tatlı tadını bize verebilecek, tatlı ihtiyacımızı en iyi şekilde giderebilecektir. Farklı boyutlarda ve dekor ürünleriyle hazırlanmasının mümkün olduğu bu lezzeti dilediğiniz gibi şekillendirebilir, çikolatayı farklı ve muhteşem tadıyla siz de keşfedebilirsiniz. Bu yazımızda size hem dekoru hem de tadıyla muhteşem özellikte bir çikolatalı pastanın tarifini vereceğiz. Hazırlarken zevk alacağınız, tattıktan sonra da memnuniyetinizi ifade edebileceğiniz bu lezzet, bir numaralı çikolatalı pasta çeşidiniz olacaktır.

Çikolatalı Pasta Tarifi

Çikolatanın pasta ile buluştuğu hali, çikolatalı pastayı birazdan size vereceğimiz tarifle çok seveceksiniz. Bu lezzeti evde bulabileceğiniz malzemelerle süsleyebilecek, hatta özel süsleme şekilleri deneyerek çikolatalı pastanızı bir özel gün pastası olarak da tüketebileceksiniz.

Peki, çikolatalı pasta yapmak için gerekli olan malzemeler nelerdir? Çikolatalı pasta nasıl hazırlanır?

Malzemeler:

4 adet yumurta (Yumurtaların sarıları ve beyazları ayrı ayrı kaplara alınacak)

5 çorba kaşığı kadar su

1 su bardağından biraz az şeker

25 gramlık kakao

1 su bardağından biraz eksik un

1 su bardağından biraz eksik nişasta

Kabartma tozu ve vanilin (1’er paket)

1 çimdik kadar tuz

 İç malzemesi:

2,5 su bardağı süt

½ su bardağı toz şeker

½ su bardağı nişasta

2 çorba kaşığı kakao

200 gram margarin

Üzeri için:

1 paket krema

200 gram çikolata (Bitter ya da sütlü olabilir)

25 gram kadar beyaz çikolata

Kenar süslemesi için robottan çekilmiş ceviz parçaları

Yapılışı:

1. İlk olarak pasta kreması hazırlanır. Pasta kremasını hazırlamak için öncelikle tencere içerisine süt ilave edilir. Ardından da şeker eklenir ve karıştırılır. Daha sonra sırasıyla nişasta ve kakao ilave edilerek yeniden karıştırılır. Margarin eklenerek eriyene kadar karıştırılır. Kaynayan krema ocaktan alınır ve içerisine çikolatalar ilave edilerek karıştırılır.

2. iç kremadan sonra pasta keki hazırlanır. Öncelikle yumurtalar kırılır. Beyazları ve sarıları ayrı kaplara alınmalıdır. Yumurtanın aklarının yer aldığı kaba az miktar tuz eklenir. Su eklemesi de yapılarak mikserle çırpılır. Yumurta sarılarının yer aldığı kaba da şeker ve vanilin eklenir. Güzelce çırpılır. Bu karışımın hazır hale gelmesi için beyaz bir krema görünümünü alması gerekir.

3. üçüncü adım olarak bir spatula kullanılarak yumurta karışımları birleştirilir. Bundan sonra yapılacak işlemlerde mikser kullanılmaz. Spatula ile karışımın kenarlarından karıştırma işlemi yapılır. Karşımın içerisine un, nişasta, kakao ve kabartma tozu da ilave edilir. Bu ilave elenerek yapılmalıdır. Karıştırma işlemi de hamura zarar vermeden kenarlarından spatula ile yapılmalıdır.  Pasta hamuru kelepçeli bir kalıba dökülür. Fırına pişmeye bırakılır.

4. Pişme süresi fırına göre değişebilir, bir şiş çubuk aracılığıyla pişip pişmediği kontrol edilebilir. Pasta piştikten ve ilk sıcağı çıktıktan sonra fırından çıkarılır ve soğuması beklenir.

5. Soğuyan pasta üç dilim olacak şekilde bölünür. Dilimler bir kaşık yardımıyla şekerli su ya da süt ile hafifçe ıslatılır. Her dilimin arasına iç krema sürülür. İsteğe bağlı olarak katların arasına meyve dilimleri ya da çikolata parçaları ilave edilebilir.

6. Pastanın katları hazırlandıktan ve üst üste dizildikten sonra üst dekoru hazırlanır. Üst kısmı için bir kaba 1 paket pasta kreması boşaltılır. Krema ocakta ısıtılır. Isınan kremanın içerisine 200 gram bitter ya da sütlü çikolata parçaları eklenir ve çikolata eriyene kadar kaynama işlemi sürdürülür. Çikolatalar eridikten sonra karışım ocaktan alınır. Ilıdıktan sonra da pastanın üzerine dökülür. Pastanın tamamı çikolata ile kaplanınca da kenarları ceviz kırıkları ile donatılır. Üst kısmına da eritilmiş beyaz çikolata ile süsleme yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir