Ev Baklavası

Türk mutfağının büyük geleneklerinden gelen baklava günümüzde bulunması en basit şerbetli tatlılardandır. Birçok yerde satışa sunulan ve geçmişten bu güne kadar gelen şerbetli tatlılar arasında en çok sevilendir. Ama bunların içinde en vazgeçilmezi ev baklasıdır.

Malzemeler

Hamuru İçin:

– 3 yumurta

– 1 su bardağı süt

– 1 su bardağı sıvı yağ

– 1 tane kabartma tozu

– 1 yemek kaşığı sirke

– Yarım çay kaşığı tuz

– 6 su bardağı un (ölçülere bakılırsa değişebilir)

İçi harcı için:

– Kırılmış ceviz yahut fındık

Açmak için:

– Mısır nişastası

Şerbeti için:

– 4 bardak şeker

– 5 bardak su

– Bir kaç damla limon suyu

Üzeri için

– 300 g tereyağı yahut margarin

Yapılışı:

İlk olarak derin bir kap alınır ve içerisine hamur için gerekli olan malzemelerden yumurta, süt, kabartma tozu, tuz ve sirke yanı sıra yağ kaba alınır. Bunlar dikkatli bir şekilde karıştırıldıktan sonra üzerine gerekli un eklenir. Kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğrulan hamur ortalama on beş dakika dinlendirilir. Dinlenen hamur tam otuz parçaya bölünerek dinlenmeye alınır. Her hamur parçası bir tabak boyutunda olacak şekilde açılır. Onlu olacak şekilde üst üste koyulur ve aralarına un serperek merdane yardımı ile istenen boyuta gelene kadar açılmaya devam edilir.

Daha sonrasında düz bir alan hafifçe nişasta serpilerek parçalara ayrılan hamurlardan bir tanesi üzerine konulur ve büyütülerek açma işlemi yapılır. Açılan hamurlar tepsiye tek tek konulur ve aralarına azar azar tercih edilen iç malzeme eklenir. Ev baklavasının en büyük özelliği ince açılmasıdır. Bu muamele bütün hamurlarda işlenir ve tamamen bittikten sonra kesim işlemine geçilir. Kesim işlemi tamamen kişiye kalmış bir tercihtir. İster kare ister çapraz bir şekilde kesilerek klasik baklava şekli verilir. Eritilen yağın yarısı eşit bir biçimde baklavanın her yerine gezdirilir ve evvelde ısıtılmış 180 derecelik fırına sürülür. Hafif pembeleşince fırından alınır ve kalan yağ üzerinde gezdirilip kızarmaya bırakılmak İçin yeniden fırına atılır. Baklava fırın içerisinde düzgün bir şekilde kızardığı an içinden alınır ve bir kenara soğuması adına bırakılır. Derin bir tencerede şerbet hazırlanır. Şerbetin içerisine 2 damla limon sıkılır ve 2 dakika sonrasında şerbet ateşten alınır. Soğuyan baklavanın üstüne yavaş yavaş şerbet gezdirilir ve ev baklavası soğumaya alınır. Tamamen soğuduktan sonrasında dilendiği benzer biçimde servis edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir