Ev Yapımı Waffle

Waffle, son zamanların bilinen en iyi lezzeti olarak karşımıza çıkar. Tadı ile damaklarda iz bırakan bu tatlı, hazırlanışı ile de pratik bir tatlı olma özelliği taşır. Ancak eminiz ki birçoğunuz bu tatlıyı Waffle üzerine kurulu ya da Waffle servisi yapan mekanlarda tattınız. Peki size evde de Waffle yapabileceğinizi söylesek ne dersiniz? Evet, bu tatlı evde de kolay bir şekilde yapılabilir. Peki evde Waffle yapmak için ihtiyaç duyulan malzemeler nelerdir? Waffle tatlısı yapmak için izlenecek adımlar neler olacaktır? İşte evde waffle yapımına ilişkin detaylar.

Evde Yapılacak Özel Bir Lezzet: Waffle

Waffle, çeşitli meyveler ve çikolata ile hazırlanan bir tatlıdır. Oldukça yoğun bir tada sahip olan Waffle tatlısı özellikle tatlı zaafı olanların ve yoğun tat sevenlerin favori yiyeceği olma özelliği gösterir. Genellikle Waffle pastanelerinden tüketilen bu tatlı bugün evde de yapılabilir ve tüketilebilir düzeydedir. Daha sağlıklı ve istediğiniz şartlarda Waffle tatlısını birazdan sizlere vereceğimiz tarif aracılığı ile yapabilirsiniz.

Hem pratik hem de ekonomik olabileceğini ifade edebiliriz. Peki evde Waffle tatlısı yapmak için gerekli olan malzemeler nelerdir? Evde waffle tatlısı nasıl yapılır? İşte evde Waffle yapımına ilişkin tüm detaylar.

Malzemeler:

2 tane yumurta

1 yemek kaşığı kadar toz şeker

1 su bardağı süt

4 yemek kaşığı kadar sıvı yağ

1,5 su bardağı un

1 çay kaşığı kadar tuz

Kabartma tozu ve vanilin (1’er paket)

Servis için:

2 yemek kaşığı kadar çikolata kreması

2 yemek kaşığı kadar fındık ezmesi

5 tane çilek

1 tane muz

1 çorba kaşığı Hindistan cevizi

1 çorba kaşığı dövülmüş ceviz

½ çorba kaşığı kadar Antep fıstığı tozu

Yapılışı:

1. İlk olarak yumurtalar bir kaba kırılır, içerisine şeker ilave edilir ve köpürene, renk değiştirene kadar çırpılır. Çırpılan karışımın içerisine süt ve sıvı yağ eklenir. Tekrar çırpılır. Ardından sırasıyla tuz, un, kabarma tozu ve vanilin eklenir. (un, kabartma tozu ve vanilin elenerek hamura ilave edilir.) Hamur malzemeleri son olarak yeniden çırpılır.

2. Hamur kıvamına getirildikten sonra Waffle makinesi hazırlanır. Waffle makinesi olmayanlar teflon bir tava ya da sıcağa dayanıklı bir kalıp da kullanabilir. Seçilen kalıba bir kepçe hazırlanan hamurdan dökülür ve hamur pişirilir. Bu işlem hamur bitene kadar tekrarlanır.

3. Waffle tabanları hazırlandıktan sonra Waffle tatlısının üst malzemeleri hazırlanır. Bunun için öncelikle çikolata ve fındık kreması Waffle hamurlarının üzerine sürülür. Krema ile kaplanan Waffle hamurlarının üzerine dilimlenmiş meyveler dizilir. Üstüne yine çikolata akıtılır. Son olarak da Waffle tatlısının süslemesi için gerekli olan ceviz ve Antep fıstığı kullanılır. Waffle tatlılarının her birine son işlem olarak ceviz ve Antep fıstıklarının serpilmesiyle tatlı hazır hale getirilir.

Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir