FESTİVAL TADINDA BULUŞMA: KADAYIFLI MUHALLEBİ

MALZEMELER:

3 yemek kaşığı tereyağı

500 gr. Tel kadayıf

4 yemek kaşığı toz şeker

1 su bardağı dövülmüş ceviz

MUHALLEBİ İÇİN MALZEMELER:

1 Litre süt

3 yemek kaşığı un

3 yemek kaşığı nişasta

1 su bardağı toz şeker

1 yumurta sarısı

1 paket krema

1 paket vanilya

YAPILIŞI:

Geniş bir tavada tereyağı eritilir ve üzerine tel kadayıf ilave edilir. İki malzeme iyice karıştırılarak kavurmaya devam edilir. Daha sonra üzerine dövülmüş ceviz ilave edilerek kavurma işlemi sürdürülür. Kadayıf altın sarısı renk alıncaya kadar kavrulur ve ocaktan alınır. Sıcak tencerede bırakılırsa kavrulmaya devam eder, bunun için ayrı bir kapta soğumaya bırakılır.

Muhallebinin yapımı:

Derin bir tencerede süt, un, nişasta, toz şeker ve yumurta sarısı orta derecedeki ocakta devamlı karıştırılarak pişirilir. Muhallebinin topaklanmaması için karıştırma işlemi devamlı yapılmalıdır. Koyu kıvam alan muhallebi ocaktan alınır ve soğumaya bırakılır. 1 paket krema ve vanilya soğumaya bırakılan muhallebiye ilave edilir. Mikser ya da başka bir karıştırıcı yardımıyla pürüzsüz bir hal alıncaya kadar çırpılır.

Hazırlanan kadayıftan bir, iki kaşık alınır ve servis edilecek kupların tabanına dökülür. Üzerine pişirilen muhallebiden ilave edilir.Bu işlem tekrarlanır ve en üst kısma tel kadayıflar serpilerek tatlı soğumaya bırakılır. Sonra kadayıflı muhallebi buzdolabında dinlendirilir. Arzuya göre tatlınınüstü çileklerle süslenir.

Eğer bu tatlı tepside yapılmak istenirse:

Kızartıp hazırlanan tel kadayıfın yarısı, orta boy bir tepsi ya da borcamın tabanına serilir. Üzerine muhallebi dökülür ve kadayıfın diğer yarısı da muhallebinin üzerine dökülerek ılımaya bırakılır.

Daha sonra buzdolabında dinlendirilir ve üzeri isteğe göre süslenerek servis edilir.Kadayıflı muhallebi yapımında kavrulmuş kadayıf da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir