Geleneksel Karakuş Tatlısı

Geleneksel tatlılar lezzetleriyle herkesi memnun eder. Şerbetli ve hamurlu tatlılar ise kültürümüzde önemli bir yere sahiptir. Bu tatlıları yapmak çok kolay olmasa da lezzeti sınırları aşar. Karakuş tatlısı bu lezzetlerden bir tanesidir. Adana şehrinde başlayıp tüm şehirlere yayılmıştır. Lezzetli ve çıtır çıtır hamurunun üzerine muhteşem lezzetteki şerbeti ile herkesin aklını başından alır. Sevilen tatlıyı siz de biraz emek vererek evinizde yapabilirsiniz.

Bu tip şerbetli tatlıların dengesinin iyi ayarlanması gerekir. Aksi takdirde lezzette sorun meydana gelir. Eğer şerbetin şekeri fazla gelirse, rahatsız edici bir tatlı aroması gelir. Bu nedenle sadece hamur değil şerbet de bu tatlıyı lezzetlendiren önemli etmenlerden bir tanesidir. Misafirlerinize biraz zahmetli ama farklı bir tatlı ikram etmek istiyorsanız bu tarif tam da size göre. Muhteşem hamuru ve şerbeti ile misafirlerinizi kendinize hayran bırakabilirsiniz.

Nasıl Yapılır?

Hamurlu tatlılarda çoğu kişi tarafından bilinen bir kural vardır. Eğer hem hamur hem de şerbet soğuk ise hamur şerbeti çekmez. İkisi de sıcak ise tatlı kötü bir şekilde yumuşar ve lezzetsiz olur. Bu nedenle tatlının soğuk, şerbetin ise sıcak olması lezzetli bir karakuş tatlısı yapmak için önemlidir. Şerbet için öncelikle 4 bardak su hazırlayın ve ocağa koyun. Biraz su ısınınca 3 bardak toz şekeri ekleyin ve 1 adet limonu sıkın. Limon oranı damak tadınıza göre değişebilir. Eğer ekşi tadı çok sevmiyorsanız yarım limon yeterli olacaktır.

Hamur işin önemli noktalarından bir tanesidir. 1 yumurta ve 4 kaşık yoğurt ve 2 bardak un hamurun temel malzemeleridir. Bu malzemeleri derin bir kapta karıştırdıktan sonra içine 1 adet kabartma tozu ve biraz tuz ekleyin. Hamurunuzu iyi bir şekilde yoğurduktan sonra küçük parçalara ayırın. Bu arada iç malzemesini yapmaya başlayarak vakit kazanabilirsiniz. İç malzemesi olan ceviz içini isteğe bağlı olarak kullanabilirsiniz. Bu cevize biraz da tarçın eklerseniz çok lezzetli bir iç malzeme oluşturabilirsiniz. Sonrasında ayırdığınız hamurları yarım ay şeklinde açarak içine malzemeleri ekleyip kapatın. Hamurunuzu derin yağ içerisinde kızarttıktan sonra soğumaya bırakın. Şerbeti de sıcak sıcak ekledikten sonra karakuş tatlısı hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir