Gerçek Tavuk Göğsü Tarifi

Gerçek Tavuk Göğsü tatlısının başında “gerçek” kelimesinin olması çoğu yerde bu tatlının tavuksuz olarak hazırlanmasıdır. Dışarıda sevilerek tüketilen bu tatlı evde de gayet kısa sürede yapılarak tüketilebilir. Yapılışı ve kıvamı, kültürümüzde çok uzun zamandır yer alan ve sevilerek tüketilen muhallebi ile çok benzerdir. Fakat tavuğun bu tatlıya kattığı lezzet bambaşkadır.

Gerçek Tavuk Göğsü Nasıl Yapılır?

Gerçek Tavuk Göğsü tatlısı çoğu kişi tarafından hazır olarak alınsa da aslında oldukça kolay bir şekilde hazırlanabilen bir tatlıdır. Her yaştan bireyin yapabileceği bu tatlı, mutfakta herhangi bir deneyim edinmemiş kişiler tarafından da kolayca hazırlanabilir.

Bu tatlının malzemeleri oldukça kolay ulaşılabilecek malzemelerdir. Markete gidip Tavuk Göğsü tatlısı almak yerine malzemelerini alıp daha taze ve daha bol miktarda, ayrıca Gerçek Tavuk Göğsü yapmak mümkündür.

Malzemeler

 • 2 kaşık pirinç unu
 • 1 adet tavuğun göğüs eti
 • 1 litre süt
 • 2 kaşık buğday nişastası
 • 1 bardak şeker
 • 2 adet damla sakızı
 • 1 kaşık tereyağ
 • 1 paket vanilya

Malzemeler hazırlandıktan sonra Gerçek Tavuk Göğsü yapımına başlanabilir. Bu tarif kolaylığı ile uzun zamandır dışarıdan hazır alan kişileri pişman edebilir.

Yapılışı

 1. Gerçek Tavuk Göğsü için ilk olarak tavuğu haşlamakla başlanır. Kolayca dağılan bir hale geldikten sonra tavuk süzülerek çok ince didilir. Didilen tavuk suyun içine konularak su sürekli değiştirilir. Bu işlem tavuğun kokusunu ve tadını kaybetmesini sağlar.
 2. Tencerenin içine pirinç unu, nişasta, şekeri, vanilya, damla sakızı konularak karıştırılır. Ardından süt eklenir ve karıştırılmaya başlanır.
 3. Tencere orta derece ateşe konur. Muhallebi gibi yoğun bir kıvam alana kadar karıştırılmaya devam edilir.
 4. Kıvam aldıktan sonra ocaktan alınır ve mikser ile beş dakika kadar çırpılarak pürüzsüz bir kıvam elde edilir.
 5. Tavuklar sıkılarak suyun içinden alınır. Tavukların kuru olması bu noktada çok önemlidir. İyice sıktıktan sonra peçete ile fazla suyu alınabilir. Muhallebiye tavuklar eklenerek iyice karıştırılır.
 6. Gerçek Tavuk Göğsü artık hazır denilebilir. Tercihen dikdörtgen bir borcama dökülerek soğuması için buzdolabına konulur. Soğuduktan ve sertleştikten sonra tarçın ile süslenerek afiyetle tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir