Hem Geleneksel Hem Pratik: Kolay Sütlaç

Geleneksel lezzeti ile sütlaç vazgeçilmez bir tatlımızdır. Sütlü tatlılar arasında en çok sevilen olmayı başaran sütlaç yediden yetmişe herkes tarafından sevilmektedir. Sütlaç hafif bir tatlı olması ile ağır yemeklerden sonra sıklıkla yenen bir yemektir.

Sütle yapılması ile de oldukça sağlıklı ve besleyici bir tatlıdır. Sütlaç hafif bir tatlı olarak sofralarımızı şenlendirir. Farklı şekillerde yapılabilen sütlaç eski dönemlerden beri sevilen bir tatlı olmuştur. Kolay sütlaç için gereken malzemeleri bulması ise oldukça basittir. 1 litre süt ile 1 su bardağı soğuk su sütlaç yapımı için gereklidir. Ayrıca 1 su bardağı toz şeker ve 1 paket vanilin de gereklidir. 1 çay bardağı pirinç de sütlaç malzemeleri arasındadır.

Sütlaç Tarifi

Vereceğimiz sütlaç tarifi 9 kâse kadar çıkmaktadır. Hazırlanma süresi yaklaşık olarak 10 dakikadır. Ayrıca 30 dakika pişirme süresi yeterlidir. Kolay sütlaç tarifini yapmak oldukça basittir. Sütlacın üzerine serpmek için 2 yemek kaşığı toz tarçın yeterlidir. Güzel bir görüntü yaptığı gibi toz tarçın sütlaca lezzet açısından da çok yakışmaktadır.

Sütlacın dibi tutmaması için ara ara karıştırılmalı ve kontrol edilmelidir. Sütlaç yapımı kolay olması ve kısa sürede pişirilebilmesi ile insanların beğenisini kazanmıştır. Kolaylıkla yapılabilmesinin yanı sıra oldukça lezzetlidir. Misafirlerinize ikram edebileceğiniz gibi siz ve aile bireylerine de sürpriz olarak sütlaç yapabilirsiniz. Emin olun herkes bu tatlıyı severek yiyecektir. Sütlaç yapımı için gerekli malzemeler toplandıktan sonra sütlaç yapmaya başlayabilirsiniz.

Sütlaç Yapılışı

Sütlaç yapımı oldukça kolay demiştik. Şimdi bu yapım aşamalarını anlatalım. Pirinçleri yıkayıp süzdükten sonra derince bir tencereye koyun. Ardından üzerine 1 su bardağı soğuk su ilave edin. Pirinçleri kaynamaya bırakın. Pirinçler ve su kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve pirinçler yumuşayana kadar arada bir karıştırın. Pirinçler yumuşayıp suyu çektikten sonra üzerine sütü ilave edin. Yüksek ateşte kaynamaya bırakın.

Dibinin tutmaması için ara ara karıştırmayı unutmayın. Süt kaynadığı zaman tencereye şeker ve vanilini ekleyin. 5 dakika kadar daha karıştırarak pişirin. Ardından ocaktan alabilirsiniz. Kola sütlaç kaplara koyulmaya hazırdır. Kaplara koyduktan sonra oda sıcaklığında soğumaya bırakabilirsiniz. Oda sıcaklığına geldikten sonra kapları buzdolabına koyarak soğutunuz. Soğuduğu zaman tarçınla süsleyerek servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir