Hemen Yapasın Gelir: Fincan Tatlısı

Fincan tatlısı hem tadının güzelliği hem de hafif olmasından dolayı sık sık tercih edilen bir tatlı olarak karşımıza çıkar. Evde pratik bir şekilde yapılabilecek olan bu tatlının tarifi oldukça kolaydır. Canınız aniden tatlı çektiğinde bu lezzeti yapabilir ve dostlarınızla, sevdiklerinizle sohbet eşliğinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Peki hemen yapasın gelir: fincan tatlısı nedir? Nasıl yapılır? Fincan tatlısını yaparken hangi noktalara dikkat etmeliyiz? Fincan tatlısının kalorisi çok mudur? Fincan tatlısı ne sıklıkla tüketilebilir? Tarzında çok fazla soru sorulur. Bizde sizler için bu sorulardan en işinize yaracak olanları seçip cevaplarını ayrıntılı bir şekilde bulmaya çalıştık. İşte sorularınızın cevaplarının ayrıntıları detaylarda…

Fincan Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

  • 1 su bardağı hindistan cevizi rendesi
  • 1 paket vanilin
  • 1 paket süt
  • 2 kahve fincanı un
  • 1 yemek kaşığı margarin
  • 2.5 kahve fincanı toz şeker

Derin bir kaba un, süt ve şekeri ekleyerek kıvam alana kadar çırpma teli ile karıştırmalısınız. Muhallebiniz göz göz olmaya başladıktan sonra kıvam almış demektir. Bu aşamada margarin ve şekerli valinin ekleyerek karışımı yeniden birbirine harmanlamalısınız.

Sonrasında muhallebileri bir fincanın içerisine alarak 2 parmak boşluk kalacak şekilde doldurmalısınız. Ardından 3-4 saat oda buzdolabında beklettikten sonra karışımı fincandan çıkararak hindistan cevizine bulamalısınız. En son olarak tercihinize göre muz veya çilekle süsleme işlemi yapabilirsiniz.

Fincan Tatlısının Püf Noktaları Nelerdir?

Bu tatlının en önemli püf noktası karışımları tencerede pişirirken kıvam aldığından emin olmamızdır. Çünkü malzemeler kıvam aldıktan sonra bir diğer malzeme eklenerek yapılmaktadır. Eğer karışım yeteri kadar kıvam almazsa tarifte bir eksiklik veya tatta bir değişiklik meydana gelebilir. Bu yüzden de pişirme süresine ve kıvama çok dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra her tatlıda olduğu gibi bu tatlının içerisinde de şeker bulunmaktadır. Sık sık tatlıyı yemediğiniz sürece herhangi bir sağlık problemi ile karşılaşmazsınız. Fakat her besinde olduğu gibi bu tatlının da porsiyonuna dikkat etmelisiniz. Güzel günlerde ve sevdiklerinizle hemen yapasın gelir: fincan tatlısı yemeniz dileğiyle. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir