Heyecanı İçinde: Kemalpaşalı Fincan Tatlısı

İçinde sizi kendine hayran bırakacak bir tadı olan Kemalpaşalı Fincan Tatlısı için karşınızdayız. Eğer bilindik tatlılardan sıkıldıysanız ve yeni heyecan arayışındaysanız, bu tatlı tam size göre. Hem lezzeti ile hem de fincan şeklinde olması sizi hoşnut edecek tatlının yapılışı ise yaklaşık olarak 40 dakika sürmekte. 10 dakikalık bir hazırlama işleminden sonra 30 dakika da pişen tatlınız hazır oluyor. Belirttiğimiz malzemeler ile 10 tane fincan tatlısı elde edebilirsiniz.

Daha fazla ya da az istiyorsanız, malzemelerinizi oranına göre ayarlayabilirsiniz. Bakalım Kemalpaşalı fincan tatlısı nasıl yapılıyor?

Kemalpaşalı Fincan Tatlısı

Malzemeler

 • Yarım paket kadar Kemalpaşa tatlısı

Muhallebi için;

 • 3,5 su bardağı kadar süt
 • 3,5 yemek kaşığı kadar toz şeker
 • 1 yemek kaşığı tereyağı
 • 1 paket şekerli vanilin
 • Yarım su bardağı kadar un
 • 1 yemek kaşığı kadar un

Bulama için;

 • Yarım su bardağı kadar Hindistan cevizi

Tüm malzemelerinizi temin ettiyseniz, içi sürpriz dolu tatlımızı yapmaya başlayabiliriz.

Yapılışı

 1. Almış olduğunuz kemal paşa tatlısını paketinin üzerinde yazdığı şekilde hazırlayın. Derin ve geniş olan bir tencerenin içine istenilen miktarda su ve şekerin yarısını koyun. Paketin yarısı yapılacağı için tam paket miktarının yarısı kadar malzeme kullanın.
 2. Tenceredeki şekeri karıştırarak erittikten sonra şerbeti kaynamaya bırakın.
 3. Kaynayan şerbetin içine Kemalpaşa tatlısını koyun ve pişirmeye devam edin. Bu işlemi yaparken sürekli olarak karıştırmanızı tavsiye ederiz. Böylece tatlıların hepsi eşit miktarda şerbet çeker.
 4. Şurubunu çeken Kemalpaşaları tencerenin içinden alarak soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra eliniz ve ya kaşık yardımı ile tatlıların üstüne biraz bastırarak şerbetinin akmasını sağlayın.
 5. Kemalpaşalı fincan tatlısı için en önemli olan kısım muhallebidir. Derin bir tencerenin içerisine belirttiğimiz oranda süt ve toz şekeri ekleyin. Ardından unları da ekleyerek iyice karıştırın.
 6. Tencereyi ocak üzerine alın ve muhallebinin koyu bir kıvam alana kadar pişmesini sağlayın. Daha sonra ise pişen muhallebiyi ocaktan alın. İçerisine 1 paket şekerli vanilin ve tereyağını koyarak karıştırın.
 7. Aldığınız kahve fincanlarını soğuk su ile çalkalayın. Eğer bu işlemi yapmazsanız, tatlınız kalıp şeklinde çıkmayabilir.
 8. Fincanların tabanına 2-3 kaşık kadar muhallebi koyun.
 9. Ardından Kemalpaşaları fincanın içine yerleştirin ve muhallebinin geri kalanını fincanları dolduracak şekilde dökün.

Hazırlamış olduğunuz Kemalpaşalı fincan tatlısı soğumaya bırakıldıktan sonra, bir gün boyunca buzdolabında bekletin ve ardından servise hazırlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir