Hira Tatlısı Tarifi

Hira Tatlısı, Tokat yöresinin en meşhur ve en lezzetli tatlılarından birisidir. Özel günlerde sık sık yapılan bu tatlı, yiyenlerin hayran kalacağı ve mutlaka tarifini isteyeceği bir tatlıdır. Hira Tatlısı’nı bu kadar meşhur kılan oldukça kolay yapılabilmesi ve bir o kadar da hafif olmasıdır. Bayram günleri bol şerbetli baklavanın yerine yapılabilecek en iyi alternatif Hira Tatlısı’dır. Şerbetli olmasına rağmen baklava kadar ağır bir tada sahip olmaması nedeniyle bir önceki misafirlikte baklavayla tıkanmış konuklarınızın bile tekrardan yiyebileceği bir hafifliğe sahiptir. Ağızda dağılan bir yapıya sahip olması ve özellikle çay, kahve gibi içeceklerin yanında keyifle yenilebilir olması en büyük tercih sebeplerinden birisidir.

Hira Tatlısı’nın Yapılışı

Yapılışını oldukça kolay olması ve gayet kolay malzemelerle yapılabiliyor olması, HiraTatlısı’nın günümüzdeki popülaritesini ulaşmasını sağlamıştır. Tatlının başrolünde bulunan irmik, gerek ağır tatlılarda, gerek hafif tatlılarda, hatta diyet tatlılarda bile kullanılabilir bir malzemedir.

Ayrıca tarifteki tüm malzemeler gibi oldukça uygun fiyatlı ve neredeyse herkesin evinde bulunan, yoksa bile kolayca ulaşılan bilen bir malzemedir. Özellikle bayram günleri yapılan bazı tatlıların malzemelerinin zor bulunur olması ve çok pahalı olması nedeniyle sorun yarattığı da bilinir. Bu konuda da Hira Tatlısı kesinlikle çok iyi bir tercih olacaktır. Öyleyse tatlıyı yapmaya başlamadan önce malzemelerine bakmanın vakti gelmiştir.

Malzemeler

 • 1 su bardağı irmik (tatlının bitişinde bulamak için ekstra irmik gerekecek)
 • 1 su bardağı un
 • 1 yumurta
 • 1 paket vanilya
 • 1 paket kabartma tozu
 • Yarım su bardağı sıvı yağ
 • Yarım su bardağı yoğurt
 • Şerbet için 2 su bardağı su
 • 2 su bardağı toz şeker

Ulaşılması oldukça kolay olan bu malzemeleri edindikten sonra artık Hira Tatlısı’nı yapmaya başlayabilirsiniz.

Yapılışı

 1. İlk olarak su ve şekeri ocağa alarak altını açın. Karıştırmaya başlayın. Bu tatlının hafif olmasını sağlayan en önemli faktör şerbetinin kaynamıyor olmasıdır. Bu nedenle sadece şeker, suyun içerisinde tamamen çözünene kadar karıştırın ve çözündükten sonra altını kapatıp soğumaya bırakın.
 2. Şerbeti soğumaya bıraktıktan sonra tatlının hamurunu yapmaya başlayabilirsiniz. Derin bir yoğurma kabına yoğurdu, sıvı yağı, vanilyayı, kabartma tozunu, irmiği ve son olarak unu koyarak güzelce karıştırın. Ardından yoğurmaya başlayın. Hamur son halini aldığında hafif bir yapıya sahip olmalı ve ele yapışmalıdır.
 3. Yoğurma işlemi bittikten sonra ellerini az az yağa batırarak hamurdan parçalar koparın. Bu parçaları yuvarlayarak irmiğe batırın. Aralarında kabartma yapını bırakarak tepsiye yerleştirin.
 4. Önceden ısıtılmış 170 derecelik fırına tepsiyi yerleştirin. Tamamı pembeleşinceye kadar pişirin.
 5. Hamurlarının piştikten sonra Hira Tatlısı’nın son ve en önemli dokunuşu olan soğuk şerbeti sıcak hamurun üzerine dökün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir