Kabağın En Lezzetli Hali: Kabak Tatlısı

Kabak bilinen ve faydalı bir lezzettir. Ama tatlı formunun daha özel ve tercih edilen bir lezzet olduğu da ayrıca bilinen bir gerçektir. Tatlı formunda tüketilen kabak, tatlı severlerin favori tatlı tercihlerinden biri olabilir. Size bu yazımızda kabağın en lezzetli hali olan kabak tatlısından, bu tatlıda kullanılacak malzemelerden ve kabak tatlısı yapılışından söz edeceğiz. Birazdan yazıda da okuyacağınız gibi oldukça kolay ve hızlı bir şekilde bu tatlıyı hazırlayabilecek dekorla misafirlerinizi de sunabileceksiniz. Gelelim kabak tatlısı içerisinde kullanılacak malzemelere ve bu tatlının yapılış şekline ilişkin detaylara.

Kabak Tatlısı Tarifi

Kabak tatlısı tatlı çeşitleri arasında üst sıralarda olan, severek tüketilen bir lezzet olarak karşımıza çıkar. Bu tatlı çeşidi ile tatlı krizlerinize çözüm getirmeniz bile mümkün olacaktır. Üstelik kabağın içerisindeki sağlıklı değerlere de bu tatlı çeşidi ile sahip olmanız mümkün olacaktır. Hazırlaması kolay bir tatlıdır da aynı zamanda. Yaklaşık olarak 15 dakikalık bir süre içerisinde tatlınızı hazır hale getirebilirsiniz.

Birazdan vereceğimiz tarifle 15 kişilik bir kabak tatlısı hazırlayabilirsiniz. Malzemeleri de oldukça az olduğundan size zorluk çıkarmayacak bir tatlı olabilir. Peki, bu kadar övebildiğimiz kabak tatlısı için gerekli malzemeler nelerdir? Kabak tatlısı nasıl yapılır? İşte bu soruların cevapları.

Malzemeler:

2 kg kabak

1,5 su bardağı kadar toz şeker

1 su bardağı dövülmüş ceviz

Tercihe göre servis öncesinde kabakların üzerine tahin dökülebilir.

Yapılışı

1. Kabak tatlısını hazırlamak için öncelikle kabaklar hazırlanmalıdır. Kabakları hazırlamak için öncelikle dilimlenmek gerekir. Dilimlenen kabakların her bir dilimi soyulur ve çekirdekleri çıkarılır.

2. Dilimlenen, soyulan ve çekirdekleri çıkarılan kabaklar güzelce yıkanır. Yıkandıktan sonra da istenilen büyüklükte parçalara ayrıştırılır.

3. Üçüncü adım olarak parçalanan kabaklar bir tencereye alınır. Tencerenin geniş olması tatlının ezilmemesi için önemli olur. Yayvan bir tencere tercih etmenizi öneririz. Kabak parçaları tencereye sıra sıra dizilir. Her bir sıra üzerine şeker ilave edilir. Yani her kabak katında şeker olması gerekir.

4. Kabaklar tencerenin içerisine bu şekilde dizildikten sonra tencerenin kapağı kapatılır ve kabaklar tencerede bir gece bekletilir. Bu işlem kabakların sulanması için gereklidir. Bu sayede su ilave etmeye de gerek kalmayacak, kabak kendi suyu ile pişirilebilecektir. Kabaklar bir gün sonra tencereyle ocağa alınır, kısık bir ateş üzerinde yumuşayana kadar pişirilir.

5.Kabaklar pişirilirken kapağı açık olabilir. Kapağı açık olduğunda daha ağır ve daha iyi pişecektir. Kabaklar piştikten sonra soğumaya bırakılır. Soğuyan kabaklar bir tabağa alınarak servis edilebilir.

6. Tabaklara alınan kabakların üzerine ceviz parçaları dökülebilir. Ayrıca tahin ile de servis edilebilir. Yoğun bir tat sevenler kabak tatlısını tahin ile yiyebilir, hoş ve yoğun bir tat alabilir.

Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir