Kabak Tatlısı Nasıl Yapılır?

Kış aylarında her yerde önümüze çıkan lezzetli ‘Kabak tatlısı nasıl yapılır?’ sorusunun cevabını bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. Çorbası, mücveri ve keki de çok lezzetli olan balkabağının en sık kullanım alanı tatlısı. Vitamin dolu balkabağı şerbetle bir güzel bütünleşiyor ve damağı şenlendirecek bir hale geliyor. Ayrıca diğer tatlılara nazaran kabak tatlısının daha az kalori içermesi sizi daha da mutlu edecek. Ölçülerine uyularak yapıldığında tarif defterinizde mutlaka yer vereceğiniz bu tarifte balkabağı seçiminize dikkat edin. Bir de bu tatlı için kabakları şekerde bir gece bekletmeniz kabağın şekeri iyice emerek lezzetlenmesini sağlayacaktır. Bu tarifle ‘Kabak tatlısı nasıl yapılır?’ sorusuna en güzel cevabı almış olacaksınız.

Malzemeler

Kabak tatlısı için gerekli malzemeler:

  • 1,5 su bardağı toz şeker (kabağın cinsine göre miktar arttırılabilir ya da azaltabilir)
  • 2 kg balkabağı
  • 1 su bardağı dövülmüş ceviz (isteğe göre)

Tarif

İlk olarak kabaklar ince uzun şekilde kesilmelidir. Sonra soyup çekirdekleri bir güzel çıkarılır. Ve kabaklar yıkanıp çok büyük olmayacak şekilde isteğe göre kesilir. Daha sonra büyük bir tencereye kabaklar konur. Üzerine 1,5 su bardağı toz şeker serpilir. Kabaklar bu şekilde vakit varsa 1 gece yoksa 2-3 saat bekletilir. Kabaklar bu bekleme esnasında sularını salacaklardır. Bu yüzden ekstradan su koymaya gerek yok.

Belli bir süre bekletilen kabaklar ocağa alınıp orta ateşte pişirilir. Yumuşayana kadar pişirilecek olan kabakların bir süre kapağı açılmalıdır ki şerbeti iyice koyulaşsın. Kontrol edilerek pişirilen kabaklar ocaktan alınıp servis edilene kadar dinlendirilir. Soğuyan kabakları servis ederken isteğe göre dövülmüş ceviz kullanılabilir. Ayrıca servis esnasında kabakların üzerine tahin de dökülebilir. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir