Kadayıflı Paşa Sarma

Çok hafif ve lezzetli bir tatlı olarak kadayıf çok tercih edilen bir aperatiftir. Birçok fazla çeşitlilikle kadayıf kullanılarak farklı damak zevkleri elde edilebilir. Muhallebilerle zenginleştirilerek hafifliğini bozmadan çok lezzetli tatlılar elde edilir. Bunlar arasında en çok tercih edilenler arasında kadayıflı paşa sarma yer alır. Yapımı gayet basit ve zahmetsizdir.

Malzemeler

  • 300 gr kavrulmuş hazır kadayıf
  • 1/2 çay bardağı toz şeker
  • 1 yemek kaşığı tereyağı
  • İri dövülmüş ceviz

Muhallebisi İçin:

  • 1 litre süt
  • 3 çay bardağı toz şeker
  • 3 çay bardağı un
  • 125 gr tereyağı
  • 2 paket vanilya

Hazırlanışı:

Kadayıflı paşa sarması yapmak adına ilk olarak tava içerisinde tereyağı eritilerek işlemlere başlamak gerekir. Yağ güzelce eridikten sonra üzerine kavrulmuş kadayıf eklenir. Orta derece ateşte yağ ile kavrulur. Elinizde kavrulmuş kadayıf yoksa çiğ kadayıfı da evde kavurmak gayet basit bir işlemdir. Çiğ kadayıfı geniş bir tavada kısık ateşte karıştırarak kavurmak gayet basittir. Kavrukluğu tamamen kişinin damak zevkine kalmış bir durumdur. Fakat iyi bir şekilde karıştırılmazsa, kavrulurken kadayıf yanabilir. Gayet dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Yağ ve kadayıfı biraz daha kavurduktan sonra üzerine şeker ilave edilir, kısa bir süre daha kavrulur. Kavurma işlemi bittikten sonra bir fırın tepsisine kadayıflar döküp yayılır ve soğumaya bırakılır. Kadayıflar soğumaya bırakılınca, muhallebi yapmaya başlanır. Derin bir tencerenin içine süt, un ve şeker dökülür. Orta dereceli bir ısıda sürekli karıştırarak pişirilmeye başlanır. Koyu bir kıvam alana kadar işlem devam ettirilerek, kıvam aldıktan sonra vanilya ve yağ eklenir. Yağ eriyip pürüzsüz bir kıvam alana kadar güzelce çırpma şekli ile karıştırılır. Eğer karıştırmakta herhangi bir zorluk çekilirse çırpıcı yardımı da alınabilir. Muhallebi hazır olduğunda yavaş ve eşit şekilde tepsideki kadayıfın üzerine yayılır. Bir spatula yardımı ile de yayılabilir. 15 dakika kadar oda sıcaklığında soğuduktan sonra dolaba kaldırılır. Yaklaşık 3-4 saat bu şekilde dolapta dinlemeye alınır. Dinlenen kadayıf tepside 12 parçaya bölünür ve bölünen kadayıflarının saracağınız kenar komşuna ceviz parçaları koyulur. Spatula yardımı ile cevizleri koyduğunuz kısımdan başlayarak yavaş yavaş rulo halinde sarılır. Sarılan kadayıflar servis tabaklarına yerleştirilir. Kadayıflı paşa sarması üzerine dilenirse diğer kuruyemişler süslenir ve renklendirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir