Kahve Saatinde: Kahveli Parfe

Kahveli Parfe tarifi için gerekli olan ana malzeme listesi;

 • Yulaflı bisküvi (ölçüsü: 200 gram. İsteğe göre kakaoluda olur.)
 • Toz krem şanti (ölçüsü: 2 paket)
 • Soğuk süt (ölçüsü: 2 su bardağı)
 • Toz şeker (ölçüsü:4 tatlı kaşığı)
 • Yumurta (ölçüsü: 1 tane)
 • Granül kahve (ölçüsü: 2 tatlı kaşığı)
 • Fındık içi (ölçüsü: 100 gram)

Kahveli Parfenin Servisi İçin

 • Türk kahvesi (ölçüsü: 1 tatlı kaşığı. İsteğe göre)

Kahveli Parfe Nasıl Yapılır?

 1. Kahveli Parfe yapımı için bisküvilerimizi küçük parçalar haline getirelim. Fındık içimizi de robottan geçirip toz haline getirelim.
 2. ½ su bardağı soğuk sütümüzle granül kahvemizi karıştıralım ve kenarda bekletelim.
 3. Toz krem şantimizi ve kalan sütümüzü derince bir kabın içine alalım. Mikser yardımıyla sürekli karıştırarak kıvamını alana kadar karıştıralım. Daha sonra buzdolabında soğuması için bırakalım.
 4. Cam bir kese içine yumurtamızı ve toz şekerimizi; yumurtanın pişmesi ve toz şekerimizin erimesi için kaynayan bir suyun olduğu tencereye benmari usulü çırparak karıştıralım.
 5. Kaynayan su buharının çırpılan yumurtaya gelmemesi ve cam kasemizin direk kaynar suya değmemiş olmasına dikkat edelim.
 6. Çırpılmış olan şekerli yumurtamızı soğuması için başka bir kaseye aktaralım. Ufaladığımız bisküvimizi ve ince çekilmiş olan fındık içimizi de içine ilave edelim.
 7. Sütle karıştırdığımız granül kahvemizi ve buzdolabında bekleyen krem şantimizi de içine katalım. Bir spatula ile bütün malzemeleri yavaş bir şekilde karıştıralım.
 8. Muffin kalıplarımızın iç kısmını streç filmle kaplayalım. Hazırlamış olduğumuz karışımımızı kalıplarımızın içine boşaltalım ve üzerini de streçleyelim. Daha sonra dondurucuda en az 3 saat kadar bekletelim.
 9. Uzun bir süre bekletmiş olduğumuz parfeleri alalım ve bir süre oda sıcaklığında bekletelim. Ters çevirerek tatlılarımızı kalıplarından çıkartalım. İsteğe göre Türk kahvemizi üzerine eleyip soğuk olarak tüketebiliriz.

Kahveli Parfe İçin Servis Önerisi

 • Servis öncesi oda ısısında beklettiğimiz parfeyi çok fazla bekletmeden servis edelim çünkü eriyebilir.

Kahveli Parfe’nin Püf Noktası

 • Kahveli Parfe yapımında bisküvileri robottan geçirmek yerine olabildiğince elimizle parçalar haline getirelim. Önceden çırptığımız krem şantimizi buzdolabında bekletelim.  Yapımında soğuk süt kullanalım.  Kahveli parfemizi beton bir kek kalıbında hazırlayıp servis edebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir