Katkısız Lezzet Çikolatalı Puding

Puding yıllardır evlerimizde sıklıkla yapılan tatlılardan bir tanesidir. Poşetlenmiş ürünlerin olması puding yapmayı kolaylaştırdığı için hemen herkes tarafından kullanılmaktadır. Fakat yoğun lezzet kişiler için ev yapımı çikolatalı puding çok daha uygun olacaktır. Bu tarif ile poşetlenmiş ürün kullanmadan oldukça basit bir şekilde puding yapabilirsiniz. Hem kıvamı hem de lezzeti hazır ürünlerden kat kat fazla olan bu lezzete kimse hayır diyemeyecek.

Çocuklarınız için bu tarif vazgeçilmez olacaktır. Hazır puding yerine bu lezzetin çok daha fazlasını kendiniz yapabilirsiniz. Yapımı oldukça basit olan bu tarif ile misafirlerinizi de şaşırtabilirsiniz. Puding içine bisküvi veya meyve koyarak yeni bir lezzet keşfedebilir ve hafif tatlar yakalayabilirsiniz. Çikolatalı puding içerisine badem veya fındık da eklemek lezzetin artmasına katkı sağlayacaktır. Kendi zevkinize özel eklemeler de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Çikolatalı Puding Yapımı

Pudingin istenilen lezzette olması için kıvamı çok önemlidir. Bu nedenle doğru kıvamı alana kadar sık sık karıştırmanız gerekir. Kullanacağınız çikolatayı kendi damak lezzetinize göre seçebilirsiniz fakat bitter çikolata pudingin daha yoğun çikolataya sahip olmasını sağlayacaktır. Süt ile bu çikolata birleşeceği için sütlü çikolata çok hafif kalabilir.

Çikolatalı puding tarifi için öncelikle 1 litre sütü tencereye koymanız gerekir. Bu sırada kalıp olarak aldığınız 200 gram bitter çikolatayı sıcak su içerisine koyduğunuz bir kap ile eritin. Benmari denilen bu yöntem ile çikolata lezzetini kaybetmeden erimiş olacaktır. Süt ısındıktan sonra içine 1 çay bardağı şeker ve 2 yemek kaşığı nişasta ekleyerek karıştırmaya başlayın. İçerisine vanilin eklerseniz pudinginiz çok daha lezzetli olacaktır. Pişmeye yakın bir aşamada vanilyayı da ekleyin. Çikolatayı ve varsa ekleyeceğiniz fındık badem gibi ürünleri tenceredeki ürün ile karıştırın. Pudingin topaklanmaması lezzetli olması için çok önemlidir. Bu nedenle iyi bir şekilde karıştırın. Tel yardımı ile karıştırmak topaklanmayı azaltacaktır.

Kıvamını alan pudingi kaselere dökün ve üzerini süsleyin. Soğuduktan sonra zevkle servis edebilirsiniz. Kendi damak tadınıza göre üzerini farklı soslar ile tatlandırabilirsiniz. Eski tip yöntem olan kasede sunma ile misafirlerinizi karşılamak istemiyorsanız başka bir yöntem var. Çikolatalı puding ıslanmış kaselere döküldüğünde kalıp halinde servis tabaklarına konulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir