Kıbrıs Tatlısı Gullurikya

Kıbrıs tatlısı gullurikya, hem adıyla hem sanıyla hem de tadıyla çok farklı olan bambaşka bir tat sunuyor. Bu anlamda bu tatlı için durağımız ise yavru vatan Kıbrıs! Kıbrıs yavru vatanda özellikle de bayram zamanlarında bol bol yapılmakta olan, küçük çocuklar için ve kansızlık şikâyetleri olan için adeta şifa niyetine yenilebilecek bir tatlı türüdür. Dünyanın aslında belki de en az sayıda malzeme ve en kolay şekilde hazırlanabilen tatlılarından bir tanesi olabilir. Yapılışı ise inanılmaz derecede hızlı ve pratiktir.

En önemli özelliği ise içerisinde yer alan harnup pekmezi ile gerekli olan tadın veriliyor olmasıdır. Keçiboynuzu pekmezi şeklinde de bilinen harnup pekmezi, hem kansızlık hem de demir eksikliklerinin tedavi edilmesinde kullanılmaktadır. Böyle güzel bir tatlıyı yiyerek demir depolayabilmek de harika bir tercih olacaktır. Buna göre yazımızın devamında hem bu tatlının malzeme listesini hem püf noktalarını hem de tarifin yapılış şekline dair bilgileri bulabilir, siz de mutfağınızda bu eşsiz tattaki tatlıyı deneyebilirsiniz.

Kıbrıs Tatlısı Gullurikya Malzeme Listesi

Kıbrıs tatlısı gullurikya malzeme listesi, oldukça güzel tatların bir araya gelmesi ile oluşan bir tarifi karşımıza çıkarır. Bu tarife göre 6 kişi için hazırlanabilir. Hazırlama süresi 10 dakika kadar sürerken, pişirme süresi ise sadece 20 dakika kadar devam eder. Buna göre yarım saat içerisinde hazır olan bu tatlının malzeme listesi ise şu şekilde sıralanabilir:

Hamuru İçin;

 • 1 su bardağı kadar un,
 • 1 çay bardağı kadar sıvı yağ,
 • 2/3 su bardağı kadar su.

Pişimi İçin;

 • 1 su bardağı kadar harnup pekmezi,
 • ½ su bardağı kadar su.

Püf noktası İçin;

 • Hamurun kıvamını ayarlamak adına un ya da su eklenmesi yapabilirsiniz. Pişirme sırasında kullanılması tercih edilen harnup pekmezidir. Bu durum ise tatlının olmaz ise olmazı olarak yer alır.
 •  Yerine kesinlikle başka tür bir pekmez kullanılamaz. Kullanılırsa da orijinal lezzeti yakalamak mümkün olmayacaktır.

Gullurikya Tatlısının Tarifi

Gullurikya tatlısının tarifi ile ilgili olarak bu tatlının toplam 30 dakika içerisinde hazır olabilen ve çay saatlerine eşlik edebilen çok güzel nefis tatta bir tatlı olduğunu söyleyerek söze başlayabiliriz. Buna göre bu Kıbrıs yavru vatan tatlısı olan gullurikya tatlısının tarifi için ise şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • Yağ, un ve suyu karıştırıp sonra yoğurarak, tam olarak kulak memesi kıvamında bir hamur yapabilmek gerekiyor.
 • Hazırlamış olduğunuz bu hamurdan ise ceviz büyüklüklerinde parçalar kopartınız ve iki elinizin de arasında bunları yuvarlayıp bir ip şeklinde uzatınız. Sonrasında hamuru bir spiral şeklinde dolayıp gullurikya tatlısının şeklini veriniz.
 • Bir tencere içerisinde pekmez ile suyu kaynatınız. Kaynamakta olan pekmezli su içine hazırlamış olduğunuz hamurları da atınız ve bu şekilde tam olarak 20 dakika kadar kaynatınız.
 • Pişirme vaktinin sonunda ise gullurikya tatlılarınızı tencerenin içinden alınız ve tabaklarda servis ediniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir