Kış Lezzeti: Bal Kabağı Tatlısı

Turuncu bir lezzet bombası olan bu tatlı hem gözünüze hem de midenize bayram ettiren cinsten. Kış aylarını çoğu kişinin iple çekmesini sağlayan bir tatlı. Faydaları saymakla bitmeyen bal kabağı besleyici ve sağlıklı bir tatlı alternatifi oluyor. Lifli yapısıyla sindirimi kolaylaştırıyor. İçeriğinde bulunan vitamin ve minerallerle güçlü bir antioksidan ve hücre yenileyici özelliğine sahip. Şerbetli tatlıları seviyorsanız fakat hamurdan uzak durmak istiyorsanız sağlıklı ve besleyici bal kabağı tatlısı tam size göre. İşin sırrı ise bal kabağı lokum gibi dokusunu korurken kendisini tamamen şerbetin içinde kaybetmemesi. Böylece hem o güzel dokunun hem de şerbetin tadına varıyorsunuz. İşte bu sağlıklı ve lezzetli tatlının tarifi.

Bal Kabağı Tatlısı Tarifi

Doğru bir şekilde yapılırsa yiyen herkesin bir daha yemek isteyeceği bir tatlı. En iyi haliyle bu tatlıyı yapabilmek için birkaç püf noktasını atlamamak gerekiyor. Turuncu lezzet bombası bal kabağı tatlısıtarifinin malzemeleri şöyle: 1 kilogram bal kabağı ve 2 su bardağı toz şeker. Servis için ceviz ve arzuya göre yarım su bardağı kadar tahin. 2 malzeme ile yapacağınız leziz tatlı için püf noktası şekeri ve bal kabağını mümkün olduğunca fazla bekletmektir. İyi bir bal kabağı tatlısı için bal kabağının suyunu salması gerekir.

Eğer bu gerçekleşmezse su eklemeniz gerekiyor. İlk olarak bal kabaklarını soymakla başlayın. Bal kabağının göbeğinde bulunan çekirdekleri ve damarlı dokuyu attıktan sonra kabuklarını ve özellikle yeşil kısımları soyun.

Bal Kabağı Tatlısı Yapılışı

Ayıklayıp soyduğunuz bal kabağını dilimleyin. Daha sonra dilimlenmiş bal kabağını tencereye alın. Kullandığınız tencerenin geniş olmasına dikkat edin. Üzerine belirtilen miktarda ya da damak tadınıza göre arttırarak toz şekeri bal kabağının her tarafına gezdirin. Ve en az 4-5 saat bekletin. İşin sırrı bal kabağının şeker ile mümkün olduğu kadar çok beklemesinde saklı. Bu yüzden bal kabağı ve şekeri vaktiniz varsa 1 gece öncesinden bekletmenizde fayda var. Bal kabağı suyunu saldıktan sonra tencereyi ocağa alın ve kısık ateşte 20-25 dakika kadar pişirin. Bal kabağı tatlısı haline gelebilmesi için şerbetin koyu hale gelmesi gerekiyor. Aynı zamanda bal kabağı yumuşak bir doku almalı. Bu kıvama gelince tencereyi ocaktan alın ve hazır olan bal kabağı tatlısını soğumaya bırakın. Dinlendikten sonra dilerseniz tahin gezdirerek ve cevizle süsleyerek servis edin. Şimdiden afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir