KIZARINCA TAÇLANAN: FIRIN SÜTLAÇ

MALZEMELER:

1 litre süt

Yarım su bardağı pirinç

1 su bardağı şeker

2 su bardağı su

1 paket vanilya

3 yemek kaşığı buğday nişastası

Yarım su bardağı süt (nişastayı seyreltmek için)

FIRIN SÜTLAÇ YAPIMI:

   Fırın sütlaç yapımı için öncelikle; pirinçler mutlaka yarım saat kadar ılık suda bekletilir. Bu pirinçlerin çiğ kalmasını engeller. Sonra bol suda iyice yıkanır ve süzülür. 2 bardak su soğuk bir şekilde pirinçler üzerine eklenir ve kaynaması adına ocağa alınır.

   Haşlanan pirinçler hazır hale geldikten sonra üzerine süt ve vanilya eklenerek pirinçler tam anlamı ile yumuşayana kadar kaynamaya bırakılır. Bu karışım kaynamaya başlayınca şekeri ve diğer tarafta yarım su bardağı süt ile karıştırılıp ardından 3 yemek kaşığı buğday nişastası eklenmesi gerekir.

   Eğer fırında sütlacın üzerinin daha da fazla kızarması isteniyorsa sütlacın üzerine yumurta sarısı sürülebilir veya bir kâseye alınan yumurta sarısı iyice çırpılır. Üzerine pişmekte olan sütlaçtan bir kepçe eklenir. Elde edilen karışım sütlaca ilave edilir ve hızlıca çırpılır. (Yumurta kullanımı kişilerin tercihine bırakılmıştır. )Sütlaç 10-15 dk. daha kaynadıktan sonra ocağın ateşi kapatılır.

Her şeyi artık istenen hale gelen tatlı, fırın kabı içine alınır. Tepsi üzerine dizilir ve kaplar çatlamasın diye tepsi kenarlarına soğuk su konularak fırının üst rafına yerleştirilir.

180 derecede, sütlaçlar kızarıncaya kadar fırınlanır. Her Fırının ısıtma ayarı farklı olabilmektedir. Fırında sütlaç pişirirken üzerine yanıklar olmamasına dikkat etmek için belirli aralıklar ille kontrol ederek pişirme adımlarını tamamlamak gerekir.   

  • Ayrıca pişirilen fırında sütlacın kıvamının yerinde olması istenirse sütlaç pişirilirken nişasta ilave edilmelidir. Nişastanın yerine pirinç unu da tercih edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir