Lezzetiyle Şaşırtan Cezerye

Sevilen lezzetlerden birisi olan cezerye genelde dışarıdan alınır. Evde yapmanın zor olduğunu düşünen kişiler için şaşırtıcı bir gerçek geliyor. Aslında bu özel tarifle evde cezerye yapabilirsiniz. Tarifin içerisindeki özel malzemeler ile hem enerji verici olan hem de tatlı ihtiyacını kesen bu tarif ile misafirlerinize lezzetli ikramlar hazırlayabilirsiniz. Özellikle kahve saatlerinin en iyi eşlikçisi olan cezerye, artık evinizde her saat sizlerle.

Cezeryenin gereken lezzeti kazanması için birçok baharatı da içermesi gerekir. Bu baharatlar konusunda kısıtlama olmamaktadır. Kendi damak zevkinize göre farklı baharatlar veya malzemeler ekleyebilir, kendi tarifinizi oluşturabilirsiniz. Cezeryenin enerji vermesi içerisindeki kuruyemişlerden gelir. Bu nedenle kuruyemişleri bol miktarda kullanmak daha lezzetli bir cezerye elde etmenizi de sağlayacaktır. Hemen her evde sevilen cezerye, sevdiklerinizi mutlu etmeye yetecek.

Evde Cezerye Yapımı

Cezeryenin baharat aromalarını iyi bir şekilde alması için baharatları biraz ocakta bekleterek karışıma eklemeniz faydalı olacaktır. Tüm lezzetlerin birbirine geçmesi cezerye için oldukça önemlidir. Birbirine geçen bu lezzetler damakta birleşip muhteşem bir tat verecektir. Bu nedenle baharatları eksiksiz kullanmanız iyi bir cezerye yapmanıza yardımcı olacaktır.

Havuç cezerye için en iyi malzemelerden birisidir. Havuçları soyup rendeleyin veya parçalara bölün. Havucu tam olarak cezeryede hissetmek istiyorsanız parçaları biraz büyük kullanmanız faydalı olacaktır. Havuçları kısık ateşte yavaş yavaş pişirmeye başlayın. Aroması çıkana kadar pişirin.

Havucu mikser veya blender yardımı ile ezin. Bu püre haline gelmiş havuca 2 yemek kaşığı bal ve 1 çay bardağı şeker ekleyin. İyi bir şekilde karıştırın. İçine sevdiğiniz baharatları ekleyin. Antepfıstığı da cezerye için olmazsa olmazdır. Eğer fındıklı cezerye yapmak istiyorsanız küçük parçalar halinde fındık ekleyin. Baharatları eklerken tarçını unutmayın. Tarçın cezeryenin aroma kazanmasına yardımcı olacaktır. Sonrasında 1 yemek kaşığı nişastayı su ile bağlayın ve karışıma ekleyin. Bu cezeryenizin kıvam almasına yardımcı olacaktır. Bu şekilde hazır olan cezeryenizi Hindistan cevizi ile kaplanmış borcama veya tepsiye yayın. İnce bir şekilde bu işlemi yaparak yaprak cezerye elde etmeniz mümkündür. Muhteşem tarifi ile cezerye soğuduktan sonra servise hazır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir