Muhallebili Kadayıf Tarifi

Ramazan ayının yaklaşması ile hafif tatlılar arayışı da hız kazanmıştır. Uzun saatler süren açlığın ardından yemek yemek mideyi biraz zorlayabilir. Fakat iftar sofralarında lezzetli yemeklerden sonra tatlı olmazsa olmazdır. Mideyi rahatsız etmemesi ve tok karna çok ağır gelmemesi için genellikle bu dönemlerde sütlü tatlılar tercih edilir. Elbette ülkemizde sütlü tatlı dendiğinde akla hemen muhallebi gelir. Muhallebi çok eski tarihlerden beri gerek sofralarımızda gerek sokaklarımızda hayatımızda olan bir tatlıdır. Tek başına da mükemmel bir tatlı ziyafeti yaşatabileceği gibi, çeşitli tatlarla lezzetlendirilerek sanat eseri haline de gelebilir. Bu sanat eserlerinden birisi de Muhallebili Kadayıf tatlısıdır.

Muhallebili Kadayıf her dönem, her mevsimde, her saatte ve her sofrada rahatlıkla tüketilebilecek bir tatlıdır. Çünkü muhallebinin yumuşak, hafif lezzetiyle kadayıfın hafif doyuruculuğunu birleştirmiştir.

Muhallebili Kadayıf Nasıl Yapılır?

Muhallebili Kadayıf oldukça kolay yapılabilen ve yemeye doyulmayan bir tatlıdır. Özellikle hafif olması sayesinde her sofrada ve çay saatlerinde yerini alabilir. Malzemeleri de oldukça kolay ulaşılabilen malzemelerdir.

Malzemeler

 • 350 gram tel kadayıf
 • 3 yemek kaşığı tereyağ
 • 5 yemek kaşığı toz şeker
 • 1,5 su bardağı dökülmüş ceviz
 • 1 litre süt
 • 4 yemek kaşığı un
 • 3 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 1 adet yumurta sarısı
 • 1 paket sıvı krema

İlk olarak malzeme listesi kalabalık gözükse de çoğu evde bulunan malzemeler olduğu için kolayca yapılabilecek bir tatlıdır. Muhallebili Kadayıf tatlısı akşam saatlerinde çay yanına bile yapılarak tüketilebilir.

Yapılışı

 1. Kadayıflar 2 saat kadar derin dondurucuda bekletilir. Bu işlem kolay kırılabilir olması sağlar. Ardından kadayıflar kırılarak tarife başlanır. Tavada tereyağ eritilerek üzerine kadayıf ve şeker eklenerek kavrulur. Pembeleştikten sonra cevizler eklenerek ocaktan alınır.
 2. Vanilya ve sıvı krema malzemelerini eklemeden geriye kalan tüm muhallebi malzemeleri tencereye konur. Yoğun bir kıvama gelene kadar pişirilir. Kaynayan muhallebi ocaktan alınıp soğumaya bırakılır.
 3. 10-15 dakika kadar bekleyerek soğuyan muhallebiye vanilya ve sıvı krema eklenir. Mikser kullanılarak tamamen karışıncaya kadar çırpılır. Mikser yoksa elle çırpılabilir fakat tamamen karışana kadar çırpmaya dikkat edilir.
 4. Kavrulan kadayıfların yarısı borcamın tabanına yayılır. Ardından muhallebi her yerde eşit olacak şekilde dökülür. En son kalan yarım kadayıf muhallebinin üstüne yayılır.
 5. Tatlı oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabında 3-4 saat kadar bekletin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir