Muhteşem Doğum Günleri İçin Karaorman Pastası

Doğum günü pastaları herkes için önemlidir. Bu özel günde lezzetli pastalar yemek de herkesin hayali. Bugünlere özel bir tarif arıyorsanız karaorman pastası tam da sizin için. Vişne ve çikolatanın muhteşem uyumu ile herkesin beğeneceği lezzetlerden birisi olan pasta, evde yapılabilecek kadar da basit. Bu tarifi yapmak için gerekli malzemeleri edinmek de çok önemli.

Özellikle bazı püf noktalara dikkat etmek pastanızın çok daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Vişne kullanımına rağmen pasta tabanlarının katılığını koruması oldukça önemlidir. Yapım esnasında kendi zevkinize göre farklı eklemeler de yapabilirsiniz. Pastanın kekinden kremasına kadar her şey sizin eseriniz olacak ve sevdiklerinize hoş bir sürpriz yapabileceksiniz.

Yapılışı

Pasta yapımı için öncelikle lezzetli vişne bulmak oldukça önemlidir. Bu tarif için donmuş vişne de kullanabilirsiniz. Aynı oranda vişne ve bitter çikolata kullanmaz pastanızın lezzetinin artmasını sağlayacaktır. Karaorman pastası yapımında 250 gram vişne ve bitter çikolata en önemli malzemelerdir. Bu bitter çikolatayı öncesinde rendelemek hazırlık sürenizin daha kısa olmasına yardımcı olacaktır. Kekin iyi bir şekilde pişmesi de pasta lezzetini arttıran detaylardan bir tanesidir. Kekin iyi pişmesi ve kabarması için fırını önceden ayarlamanız gerekir. Ayrıca pişme süresince fırın kapağını açmamak da kabarmayı sağlayacaktır.

Öncelikle fırını ayarladıktan sonra (180 derece) sonrasında kek malzemeleriniz ile yapıma başlayabilirsiniz. 2 yumurta ile   4 kaşık şekeri çırpmaya başlayın ve köpüklenene kadar devam edin. 1 paket kabartma tozu ve vanilya, 4 kaşık un ile beraber dilediğiniz kadar kakaoyu birleştirin ve diğer karışıma ekleyin. Kekiniz tam kıvamını alana kadar karıştırmaya devam etmeniz gerekir. Sonradan yağlanmış olan kek kalıbınıza bu karışımı dökün ve fırına verin.

Kek pişerken bir yandan da kremanızı hazırlayın. 1 paket krem şantiyi kurallarına göre hazırlayarak kremanızı hazır hale getirin. Kek piştikten sonra arasını açın ve krema üzerine vişne gelecek şekilde pastanızı şekillendirin. En son kalan kremayı pastanızın üst kısmına sürün ve zevkinize göre süslemeler yapın. Karaorman pastası bu kadar kolay bir şekilde evde yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir