Muhteşem Tadı ile Yoğurtlu Kalburabastı

Çıtır lezzeti ile enfes bir tarif olan yoğurtlu kalburabastı herkesi hayran bırakan bir aromaya sahip. Şerbetli tatlıların yoğun tadını içermeyen ve oldukça hafif bir lezzeti olan bu tarif ile misafirlerinizi keyifle ağırlayabilirsiniz. Şerbetini doğru zamanda ve doğru ısıda dökmek bu tarifin en önemli noktalarından biridir. Tatlınızın hamur olmaması için şerbet kullanımına dikkat etmeniz gerekir.

Tatlının uygun lezzetinde ağızda dağılması gerekir. Kullanılan malzemeler tatlının bu hale gelmesini sağlar. Yağın az kullanılması tatlının yormaması için de oldukça önemlidir. Lezzeti damaklarda kalan bu tarif ile sevdiklerinize muhteşem bir deneyim yaşatabilirsiniz. Hemen herkesin seveceği bir lezzete sahip olan bu tatlı ile, akşam saatleriniz çok daha keyifli bir hale gelecek.

Tarifi

Kalburabastı tatlısında ceviz kullanmak lezzeti arttıran faktörlerden birisidir. Cevizleri küçük parçalara ayırarak hamurunuzun içine ekleyebilir veya tatlınızın üzerine koyabilirsiniz. Çıtır çıtır ceviz lezzeti ile tatlı çok daha iyi bir aromaya sahip olacaktır. Öncelikle kıvamı iyi bir şerbet hazırlamanız gerekir. 4 bardak su ile yapacağınız şerbet tatlınızın lezzetini alması için yeterli olacaktır. Yoğurtlu kalburabastı tatlısını yaparken şerbet oranının da iyi ayarlanması gerekir. 4 bardak su için 3 bardak şeker kullanmanız yeterli olacaktır. Tatlınıza farklı bir lezzet kazandırmak istiyorsanız şerbet kaynarken birkaç parça çubuk tarçın da ekleyebilirsiniz. Lezzete aroma ekleyecek olan bu uygulama tatlınızın daha özgün bir hale gelmesini sağlayacaktır.

Hamur bu tatlı için çok önemlidir. Ağızda dağılan lezzeti elde etmek için iyi bir hamur yapmalısınız. 2 çay bardağı ölçüsünde yoğurt hamurunuz için en önemli malzemelerden bir tanesidir. 2 adet yumurta ile hamurunuzun kıvam almasını ve kızarmasını sağlayabilirsiniz. 2 çay bardağı sıvıyağ ve 1 çay bardağı irmik ekleyerek tatlı hamurunuzun kıvamını ayarlayabilirsiniz. Alabildiğine un koyarak tatlının hamurunu yavaş yavaş yoğurun. Sonrasında hamurunuzu dinlendirin ve küçük parçalar alarak üzerine çatal ile şekil verin. Elips bir şekil verilen hamurları fırın tepsinize dizin ve önceden ısıtılmış olan fırına sürün. Fırında kızardıktan sonra soğumaya bırakın ve şerbetini ısıtın. Sıcak şerbeti ılık hamur ile birleştirerek muhteşem yoğurtlu kalburabastı tatlısını servise hazır hale getirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir