Nefis Tarifi İle Tavada Künefe

Künefe sevilen tatlılardan bir tanesidir. Genelde zor yapımı olduğu için dışarıdan tüketilir. Peki biz bu enfes tatlıyı mutfağınızda yapabileceğinizi söylesek? Tavada künefe ev koşullarda yapılabilen ve misafirleri etkileyecek tatlılardan bir tanesidir. Özellikle kalabalık sofraların baş tacı olacak bir tariftir. Maharetinizi göstereceğiniz bu tatlı ise sofranız çok daha lezzetli bir hale gelecek.

Künefe yaparken bazı püf noktalara da dikkat etmek gerekir. Aksi takdirde tatlı, hamur olabilir. Şerbetini de tam olarak çekmezse lezzet konusunda sıkıntılar yaşanabilir. Bu nedenle tarifi uygularken bazı noktalara ekstra dikkat etmeye çalışmanız faydalı olacaktır. Deneme yapmadan bile doğru sonucu almanızı sağlayacak bu tarif ile en lezzetli tatlıları siz yapacaksınız.

Tarifi

Tatlı için kullanacağınız peyniri özenli bir şekilde seçmelisiniz. Aksi takdirde tatlıya tuz tadı verebilir ve bu da lezzetin yok olmasına neden olur. Kullanılacak peynirin tatlı içerisinde erimesi de önemlidir. Peynir tavada künefe için oldukça önemlidir. Künefeniz için kullanacağınız kadayıfın da çıtır olmasına özen gösterin. Lezzetin tam olarak oluşması için çıtır kadayıf da çok önemlidir. Öncelikle tatlınızı yaparken şerbetinizden başlayabilirsiniz. Şerbetin şekerinin çok olmaması tatlının yoğun olmasını engeller. Bu sayede çok daha hafif olur. 3 bardak su ile yeterli miktarda şerbet elde edebilirsiniz. Bu suyun içerisine 2 bardak da şeker ekleyerek şerbetinizi kaynatmaya başlayın. Yarım limon suyu ekleyerek şerbetinizin çok daha aromalı bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Şerbetin içerisine çubuk tarçın eklemek de özel dokunuşlardan bir tanesidir.

Tavanın alt kısmına kadayıfın yapışmayacağı kadar yağ sürün ve kadayıfın bir katmanını serin. Katmanın üzerine peynirinizi yayarak ekleyin ve üzerini tekrar kadayıf ile kaplayın. Peynirin lezzetini tam vermesi için bol kullanılması da önemlidir. Tatlınızın ağız kısmını kapatarak pişmeye bırakın ve mutlaka kısık ateş kullanın. Bir tarafı kızardıktan sonra ters çevirin ve diğer tarafın da kızarmasını sağlayın. İki taraf da yeteri kadar kızardıktan sonra tatlıyı dinlendirin, bu arada ise şerbeti ısıtın. Dinlenmiş olan tatlınıza sıcak şerbeti ekleyerek üzerini antep fıstığı ile süsleyin. Muhteşem tavada künefe işte bu kadar kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir