Osmanlı’dan Miras: Keşkül

Osmanlı döneminden beri sevilerek yapılan ve tüketilen Keşkül tatlısı günümüzde de oldukça beğenilen bir tatlıdır. Sütlü tatlılar arasında en çok sevilen tatlılardan olmayı başarmıştır. Hafif bir tatlı olan keşkül farklı şerbetli tatlılarla beraber de sunulabilmektedir. Hafif olması ağır yemeklerin ardından tercih edilmesini sağlamaktır.

Yapılışı da bir o kadar kolay olan keşkül oldukça lezzetli bir tatlıdır. Yediden yetmişe herkes keşkül tatlısını sevmektedir. Ülkemizde oldukça beğenilen keşkül tatlısı dünyada da Türk mutfağı tatlısı olarak tanınmaktadır. Keşkül tatlısının malzemeleri kolaylıkla bulunmakta ve oldukça ekonomiktir. Kısa sürede hazırlanabilen bir tatlıdır. Bu tatlıyı misafirlerinize ikram edebilirsiniz. Ayrıca ev halkı da bu tatlıyı severek yiyecektir. Sunumu isteğe bağlı olarak çeşitlendirilebilmektedir.

Keşkül Tarifi

Keşkül için gerekli malzemeler kolaylıkla bulunmaktadır. Keşkül tarifi için 1 litre süt gerekir. Ayrıca ½ su bardağı toz şeker de lazım olacaktır. Keşkül için 3 yemek kaşığı pirinç unu ve 1 çay bardağı toz badem de ihtiyacımız olan malzemelerdendir.

Bu malzemeleri edindikten sonra keşkül yapmak için işe koyulabiliriz. 12 adet badem ve 1 yemek kaşığı file Antep fıstığı da servis için kullanabileceğimiz süslemelerdir. Keşkül yapımı oldukça basittir. Tariften 4 kişilik keşkül çıkmaktadır. Hazırlanma süremiz 10 dakika olacaktır. Ayrıca pişirme için gereken süre 20 dakikadır. Bu şekilde kısa bir sürede tatlımızı hazırlayabiliriz. Tatlının yapılışı kolay olduğu gibi hazırlanması da kolaydır. Keşkül tatlısı misafirlerinize sunmak için hazırlanabilecek en kolay tatlılardandır. Lezzetiyle de misafirlerinizden tam not alacaktır.

Keşkül Yapılışı

Toz şeker pirinç unu ve toz bademi tencereye alın. Sütü ekleyerek çırpıcı yardımı ile karıştırın. Malzemelerin pürüzsüz olmasını sağlayın. Orta-kısık ateşte karıştırarak koyulaşana dek pişirin. Bu yaklaşık olarak 15-20 dakika alacaktır. Pirinç unu katıldığı için soğuduğunda da katılaşacaktır. Bunu unutmadan pişirin.

Buğday nişastası ile yapıldığı zaman daha tok ve yoğun olur. Keşkül yaparken pirinç unu yerine 2 tam dolu yemek kaşığı buğday nişastası da kullanılabilir. Krema kıvamına gelen keşkül ocaktan alınır. Keşkülün kıvamı muhallebi kadar yoğun olmamalıdır. Pişirilen keşkül kaselere koyulur ve soğuması beklenir. Ardından buzdolabına konur. Servis öncesinde badem ve Antep fıstığı ile süslenebilir. Keşkülü istediğiniz şekilde servis edebilirsiniz. Süslemeleri nasıl yapacağınız tercihinize kalmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir