Pamuk Gibi Üç Malzemeli Cheesecake

Beyaz çikolata, labne peyniri ve yumurta ile sufle kıvamında bulut gibi kabaran yalnızca üç malzemeli cheesecake tairifini hazırlamak oldukça basit ve kolay. Daha önce yapmış olduğunuz yoğun tatlı kremalı, uzun uğraşlarla elde ettiğiniz cheesecakeleri bir kenara bırakın. Çikolatanızı benmari usulü güzelce eritin. Hızı arttırılmış şekilde çırparken yumurta aklarınızı tarife ekleyin, labne peyniri ve yumurta sarısı lezzetin ana teması. Şimdi gerekli malzemeleri hazırlayın, sizler için hazırladığımız yumuşacık cheesecake tarifini uygulamaya başlayın.

Üç Malzemeli Cheesecake İçin Malzemeler

Cheesecake karışımı için:

  • 3 adet yumurta
  • 120 gram beyaz çikolata
  • 120 gram labne peyniri

Üç Malzemeli Cheesecake  Nasıl Yapılır?

Küçük parçalar haline getirdiğiniz çikolatayı bir kaseye alarak, kaynar su dolu bir tencereye alarak benmari usulü güzelce eritin. Bu aşamada kaynar suyun altı açık ateşte olmamasına özen gösterin. Kaynar suyun çikolatanıza bulaşmamasına ve ateş değmemesine dikkat ederek güzelce karıştırın. Yumurtaların beyaz ve sarı kısımları kek içine almak için ayrılmalıdır. Mikser ile köpüklü kıvamına gelene dek çırpın. Benmari usulü eritilen çikolatanızı suyunu süzdürdüğünüz labne ile aynı kaba koyup güzelce karıştırın. Ayrı bir kaba almış olduğunuz yumurta sarısını da ilave edip karıştırmaya devam eden. Katı kıvam alan yumurta beyazlarını ve çikolata karışımına üç aşamada aza azar katıp alttan üste olacak şekilde karıştırın ve Cheesecake karışımını tamamlayın.

Borcam kabına yağlı kayıp koyup hazırladıktan sonra karışımınızı içerisine dökün. Yüzeye çıkan kabarcıkların yok olması için kabı mutfak tezgahına vurabilirsiniz. Geniş bir fırın tepsisi yardımıyla iki parmak kalınlığına kaynar su döküp ısıya dayanıklı olan cam kabınıza oturtun. Daha önce 170 dereceye ısınan fırına 15 dakikanın ardından 160 derece fırında 15 dakika kadar daha pişirin. Fırını kapatıp Cheesecakenizin fırın ısısında 15 dakika kadar dinlenmesine izin verin. Kekinizi aldığınız alanın altına bir ızgara teli koyabilirsiniz. Böylece kekiniz soğurken altı da mutfak eşyalarınıza zarar vermemiş olur. Kekinizi sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Biri birinden farklı lezzetleri ile yapılan bu kek hem oldukça lezzetli olacak hem de bir hayli kolay olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir