Pişmeyen Diyet Kek Tarifi

Diyet sürecinde lezzetli yemek ve atıştırmalıklardan vazgeçmek oldukça zordur. Özellikle diyete başlamadan önce bol bol tatlı ve fast-food tüketen kişiler, diyete başladıktan sonra büyük bir boşluğa düşebilir. Bir anda kesmesi zor olduğu için bu yiyeceklerden uzaklaşamayarak, diyetlerini bozabilir.  Bu süreçte diyet yapan kişilere yardımcı olabilecek en sağlıklı tercih fit tariflerdir. Fit tarifler doğal ve kilo aldırmayan malzemelerden yapılması nedeniyle rahatlıkla tüketilebilir. Dikkat edilmesi nokta elbette bu yiyeceklerin de kaloriye sahip olması ve bunları tüketirken de alınan kaloriye dikkat edilmesi gerektiğidir.

Pişmeyen Diyet Kek bu fit tariflerden birisidir. Diyet sürecinde tatlıdan vazgeçmek istemeyenlerin kolayca tercih edebileceği bir alternatiftir.

Pişmeyen Diyet Kek Nasıl Yapılır?

Diyet yemeklerinin zor ulaşılan malzemelerle yapılıyor olması ve uzun aşamalarla hazırlanıyor olması çoğu zaman caydırıcı olur. Bu süreyi yemeğe ayıramayan kişiler genellikle paketli gıdalara ya da fast-foodlara yönelir. Pişmeyen Diyet Kek oldukça pratik ve kolay ulaşılan malzemelerle yapıldığı için böyle bir sorundan herkesi kurtarır.

Malzemeler

 • 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
 • 2 yemek kaşığı fıstık ezmesi (şeker ilavesiz olması önemli, tercihen evde yapılmış olmalı)
 • Yarım çay bardağı yarım yağlı süt
 • 1 yemek kaşığı kakao
 • 1 yemek kaşığı rendelenmiş Hindistan cevizi (paketlide kullanılabilir)
 • 1 su bardağı fındık
 • 5 adet günkurusu kayısı
 • 1 su bardağı dut kurusu

Malzemeleri bir araya getirirken dikkat edilmesi gereken nokta tüm parçaların oldukça küçük doğranması gerektiğidir. Pişmeyen Diyet Kek adından da anlaşılacağı gibi pişmeyeceği için malzemelerin birbirine tutunmasını sağlayan ufak parçalara ayrılması olacaktır.

Yapılışı

 1. Kayısıları olabildiğince küçük parçalar olacak şekilde doğrayın.
 2. Tüm malzemeleri teker teker mutfak robotu yardımıyla parçalayın. Tamamen küçülene kadar parçalanmasını bekleyin.
 3. Malzemeler ayrı ayrı parçalandıktan sonra tamamını tekrar tekrar robota koyarak çekin. Birbirleriyle iyice karışmasana kadar çekmeye devam edin.
 4. Bir tepsiye ya da kaba yayın. Elinizle bastırarak yaymaya dikkat edin. Yerken parçalara ayrılmaması için preslemek oldukça önemlidir. Bu nedenle tamamen sıkıştırmaya özen gösterin.
 5. Buzdolabı koyduktan 2 saat sonra çıkarıp dilimlere ayırın.

Özellikle fırını olmayanlar için oldukça pratik bir tarif olan Pişmeyen Diyet Keksadece diyet yapan kişiler için değil pratik tariflerden hoşlananlar için de bir alternatif olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir