Pötibör Bisküvili Pasta

Yılların eskitemediği bir lezzet olan pötibör bisküvili pasta hem herkesin sevdiği hem de oldukça ekonomik olan bir tariftir. Her yaştan insanın kolayca yiyebildiği bir tarif olan bu pastanın yapılışı oldukça kolaydır. Malzemeleri de her evde bulunabilen kolay malzemeler olduğu için çok fazla yapılan bir tarif olarak bilinir. Her bütçeye hitap edebilen bu pasta üzerine güzel bir sunum yapılarak şık bir hale de getirilebilir. Aniden misafiri gelen insanlar da kolay bir şekilde hazırlandığı için bu tarifi tercih eder. Herkesi mutlu edebilen bu tarifin yapılabilmesi için en temel malzemeler bisküvi ve pudingdir.

Evde bunların ikisi olduğunda eksik bir şekilde de hazırlanabilir. Tatlı ihtiyacını pratik bir şekilde gidermek için ideal bir tarif olacaktır. Hazırlaması kolay ve az malzemeli olan bu tarif çok kalorili olmamasıyla da tercih edilebilir hale gelir.

Malzemeler

– 1 paket kakaolu pötibör bisküvi

– 1 paket kakaolu puding(Dileğe göre başka puding de kullanılabilir.)

– 1 paket sade pötibör

– 3,5 su bardağı kadar süt

Üzerine koyulan çikolata sosu için malzemeler:

– 1 su bardağı kadar toz şeker

– Yarım paket şekerli vanilin

– 3 su bardağından biraz az süt

– 2 yumurtanın sarısı

– 2 yemek kaşığı kadar buğday nişastası

Üzerini süslemek için:

-Mevsimlik meyveler

-Hindistan cevizi

-Pasta süsü

Yapılışı

Süt bir tencereye alınarak kısık ateşte puding ile karıştırılarak kaynatılır. Altının kısık olması ve yavaş yavaş kaynatılması önemlidir. Sürekli karıştırılmazsa üzerinde bazı katmanlar oluşabilir. Bunun önlenmesi için sürekli olarak karıştırılabilir. Pötibör bisküviler bir kapta sütle ıslanarak borcama dizilir. Bisküvilerin borcama yapışmaması için borcama öncesinden pudra şekeri serpilebilir. Bir kat pötibör bisküvi dizildikten sonra üzerine puding dökülür. Bisküvi katının her yerine saracak şekilde yayılır. Aynı işlem diğer katta da uygulanır. Bisküviler bitine kadar bu işlem yapılmaya devam edilir. pötibör bisküvili pastanın boyutu eldeki malzemelere göre belirlenebilir. Bisküviler bittiğinde son kata da puding eklenerek üzeri düzleştirilir. Sonra borcamın üzeri streç bir film yardımıyla kapatılarak buzdolabına kaldırılır. Pastanın soğuması beklenirken çikolata sosu hazırlanır. Pötibör bisküvili pasta servis edilmeden önce sos ve pasta süsü ile süslenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir