Rengi ve Lezzeti İrmikten: Şambali Tatlısı

Şambali tatlısı irmikten yapılan şerbetli bir tatlıdır. Şerbetli tatlıları seven insanlar bu tatlıyı oldukça beğenerek tüketmektedir. Şambali tatlısı tarifi oldukça basittir. Kolay bulunan malzemeleri ile evde bu tatlıyı yapmak oldukça pratiktir. Siz de misafirlerinize bu lezzetli tatlıyı kolaylıkla yapabilirsiniz. Şambali tatlısı için 500 gram irmik yeterli olacaktır. Bu irmik ile beraber 1.5 su bardağı yoğurda da ihtiyacımız olacaktır. 1.5 su bardağı şeker ile 1.5 paket kabartma tozu da malzemeler arasındadır. Şambali tatlısı için 1.5 paket vanilya da gerekmektedir. Malzemeleri kolay bulunan Şambali tatlısı ekonomik açıdan da sizi zorlamayacak bir tatlıdır. Misafirlerinize hızlıca yapabileceğiniz bu tatlı oldukça lezzetlidir. Ayrıca şerbet için de gerekli malzemeler vardır.

Şambali Tatlısı Tarifi

Şambali tatlısının şerbeti için gerekli malzemeler kolaylıkla bulunabilir. 2 su bardağı su bu şerbet için yeterli olacaktır. Ayrıca 3.5 su bardağı toz şeker de şerbetimiz için gerekli olacaktır. Birkaç damla limon suyu da şerbetimize lezzet katacaktır. Malzemeleri edindikten sonra kolaylıkla tatlıyı yapmaya başlayabiliriz. Malzemeler belirtilen oranlarda kullanıldığı takdirde eşsiz bir lezzete sahip olacaktır.

Şerbetli tatlılar arasında ayrı bir yeri olan Şambali tatlısı yapmayı öğrenmek hiç de zor değildir. Misafirlerinize hangi tatlıyı yapmanız gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşamadan Şambali tatlısını yapabilirsiniz. Bu tatlı insanların beğendikleri bir tatlıdır. Şireli tatlı sevmeyenler bile bu tatlının lezzeti karşısında duramayacaktır. Şambali tatlısını misafirlerinize yapabileceğiniz gibi ev halkına da bu tatlıyı yapabilirsiniz.

Şambali Tatlısı Yapılışı

Şambali tatlısı yapmak oldukça basittir. Derince bir kaba irmiği toz şekeri ve yoğurdu koymanız gerekir. Ardından kabartma tozu ve vanilyayı da bu kaba ekleyiniz. Kapta birleşen malzemeleri iyice karıştırınız. Karışımı yağladığını fırın tepsisine boşaltınız. Malzemelerin iyice karıştığından emin olmak ve fırın tepsisini iyice yağlamak önemlidir. Hamurunuzun üstüne tuzsuz yer fıstığı yerleştirerek güzel bir sunum hazırlığı yapabilirsiniz. Ayrıca yer fıstığı Şambali tatlısı için oldukça yakışan bir lezzet olacaktır. Tatlınızı 200 derecede yaklaşık olarak 40 dakika pişirmeniz yeterli olacaktır. Fırınlar farklı ayarlara sahip olabileceği için ara ara kontrol etmenizde fayda vardır. Tatlınızın şerbetini yapmak için 2 su bardağı suya 3.5 su bardağı toz şekeri karıştırın. Karışımı kaynattıktan sonra 5 dakika daha ocakta tutup ateşten alın. Tatlı fırından çıktıktan sonra sıcak şerbeti dökerek şurubu emmesini bekleyin. Ardından dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir