Sağlıklı Çikolatalı Toplar

Sağlıklı çikolatalı toplar, tatlı krizlerinin tuttuğu o anlarda ya da mutsuz hissettiğimiz dakikalarda gözlerimiz her zaman bir çikolatalı tatlıyı arar. Şöyle bol çikolatalı bir şekilde bir tatlı olsa da seratonin hormonunu salgılasak ve yüzümüz gülse, deriz bazen… Ancak böyle tatların sonrasında da hep pişmanlık olur. Çünkü bu tatlılar yüzünden diyetler bozulur, kalorileri ise vicdan azabı çekeceğimiz cinsten olur. Bu durumlara çok uygun, daha çok sağlıklı ve de rafine şekersiz olan bir tarifimiz bulunuyor. Bu ise çikolatalı toplar olarak karşımıza çıkıyor!

Kahvenizin ya da çayınızın yanına da oldukça yakışacak olan bu tek atımlık tatlar, balla da harmanlanıyor ve daha güzel bir lezzet ortaya çıkmış oluyor. Dışarısında ise bizim tercihimize göre %70 oranda kakao içeren bitter çikolatan kullanılıyor. Ancak isterseniz %85 ya da %99 oranlarda da bunları kullanma şansınız vardır. Şimdiden ellerinize sağlık olsun diyoruz ve tatlımız hem püf noktalarına hem malzeme listesi hem de tarif şekline geçiyoruz…

Sağlıklı Çikolatalı Toplar İçin Malzeme Listesi

Sağlıklı çikolatalı toplar için malzeme listesi, oldukça sınırlı sayıda ve kolay bir yapımı olan bir tarif olarak karşımıza çıkıyor. Buna göre bu tarif, tam olarak 20 kişiye yetebilecek bir tariftir. Hazırlama süresi 15 dakika kadar olan bu tarifin pişirme süresi hiç denebilir.

Buna göre bu çikolatalı topların çok sağlıklı olan tarifine göre malzeme listesi şu şekilde sıralanabilir:

 • 1 su bardağı kadar Hindistan cevizi,
 • 3 yemek kaşığı kadar toz badem,
 • 4 yemek kaşığı kadar labne,
 • 3 yemek kaşığı kadar bal.

Üzeri İçin;                                                                  

 • 200 gram kadar bitter çikolata (Minimum %70 kakao içermelidir).

Çikolatalı Topların Püf Noktaları

Çikolatalı topların püf noktaları iyice uygulandığında ortaya çok güzel ve hafif bir tatlı çıkıyor. Diyetlere de uygun olan bu tatlının tarifine göre içine isterseniz eritilmiş olan tereyağı da ekleyebilirsiniz ve bu aşamada labneyi çıkarabilirsiniz. Bu harcın çok daha pratik bir şekilde tutabilmesini sağlayabilecektir.

Badem tozu kullanmadan da bu tarifimizi deneyebilirsiniz. Izgara telin üstünde dondurmanız, toplarınızın da harika bir formda olabilmesini sağlar. Bir Çatal yardımı ile çok dikkatli bir biçimde çikolatalara bulamaya da ayrıca özen gösteriniz.

Çikolatalı Toplar Tarifi

Çikolatalı toplar tarifi hem hazırlama süresi olarak 15 dakikada hazırlanıp bitirilebilen hem de gözlere hitap ederken damak tadına da hitap edebilen bir tarif ile karşımıza çıkıyor. Buna göre çikolatalı sağlıklı toplarınızın tarifi için şu adımları takip edip uygulayabilirsiniz:

 • Bir kabın içine Hindistan cevizi, bal, labne ve toz bademi aktarınız. Güzel bir şekilde karıştırınız.
 • Ardından yoğurma işlemine başlayınız. Tüm bu malzemeler birbirleriyle iyice bütünleştiğinde elinizle sıkarak bıraktığınız zaman toparlanan bir şekle geldiğinde artık olmuş demektir.
 • Hazırlamış olduğunuz Hindistan cevizli olan harçtan ceviz büyüklüklerinde toplar oluşturunuz ve yuvarlayınız. Bir tabak içine diziniz ve üstü kapalı bir şekilde buzlukta tam 15 ila 20 dakika süresince bekletiniz.
 • Çikolatanızı benmari usulüne göre eritiniz. Donmuş Hindistan cevizli olan toplarınızı çikolata içine batırınız. Bir çatalın yardımı ile çevirip her yanının çikolataya bulanmasını sağlayınız.
 • Hemen sonrasında bir tabak üstüne veya mümkünse ızgara bir telin üstüne alınız. Ardından ise buzluğa alınır ve çikolata üstünde donuncaya dek bekletiniz.
 • Ardından çıkarıp sevdiklerinizle beraber afiyet içerisinde bu hazırladığınız çikolata toplarını yiyebilir ve bu sağlıklı tarif sayesinde hem yiyip hem de diyetlerinize zarar vermeden devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir