Şeker Hurmalı Kakaolu Yulaf Kepeği Topları

Gün içerisinde tatlı atıştırmalıklara ihtiyaç duyabiliriz. Elimizin altında, tatlıya ihtiyacımızı karşılayacak minik atıştırmalıklar favori tatlılarımız olabilir. Hem hafif hem de küçük atıştırmalar olmaları fazla kalori aldırmadan tatlı ihtiyacını karşılayabilir. Bu yazımızda sizlere hafif birer atıştırmalık olan kakaolu yulaf kepeği toplarından ve bu enfes lezzetin nasıl yapılacağından söz edeceğiz. Şeker hurmasından oldukça hafif bir kakaolu yulaf kepeği topları hazırlayarak hafif tatlarla tatlıya duyan günlük ihtiyacın alınabilmesini sağlayabileceğiz. İşte şeker hurmalı kakaolu yulaf kepeği topları için gerekli malzemeler ve bu tatlının yapılışına ilişkin detaylar…

Kakaolu Yulaf Kepeği Toplarının Hazırlanışı

Hafif ve küçük atıştırmalıklar her evde hazır bulundurması gereken tatlar olur. Nitekim özellikle tatlı şekilleri acil tatlı krizlerine çözüm olabilmektedir. Bir de hafif bir tatlı atıştırmalıksa tam da tüketime uygun bir lezzet olacaktır. Birazdan tarifini vereceğimiz şeker hurmalı kakaolu yulaf kepeği topları da böyle bir lezzet olur.

Hem hafif hem de pratik olması ile tüketilen lezzetli, aynı zamanda da faydalı bir tatlıdır. Bu hafif ve lezzetli tatlıyı yaklaşık 10 dakikalık bir süre içerisinde hazır hale getirmeniz mümkündür. Vereceğimiz malzemelerle ortalama 13 adet topun çıkabileceğini ifade edebiliriz. Tabii boyutlarını siz ayarlayarak daha çok ya da daha az toplar elde edebileceksiniz.

Malzemeler:

7 adet hurma

3 adet kayısı

1 adet muz

2 çay bardağı kadar yulaf kepeği

Yarım su bardağı dövülmüş fındık ya da ceviz

1 tatlı kaşığı kadar kakao

1 tatlı kaşığı tarçın (çok dolu olmayacak)

2 yemek kaşığı süt

Yapılışı:

1. İlk olarak yapılması gereken kuru halde olan hurmaları ıslatmaktır. Bu işlem için bir kaba sıcak su alınır ve hurmalar sıcak suya yerleştirilir. Hurmalar sıcak suyun içerisinde yaklaşık 8 dakika kadar bekletilmelidir. Yumuşak hal alan hurmalar bu süre sonrasında sıcak sudan çıkarılır.

2. Yumuşak hale gelen hurmaların çekirdekleri ayrıştırılır. Hurmalar hazır hale gelince gün kurusu kayısılar küçük parçalara ayrılır. Bu işlemin sonrasında parçalara ayrılan kayısılar, çekirdekleri ayrılan ve parçalanan hurmalar, süt ve muz dilimleri rondodan geçirilir.

3. Rondodan çekilen tüm bu malzemelerin içerisine yulaf kepeği, kakao ve tarçın ilave edilir. Bir iki defa daha rondodan çekilir.

4. Elde edilmiş olan karışımın tamamı rondodan geçirildikten sonra içerisine tercihe göre fındık ya da ceviz parçaları ilave edilir.

5. Bu şekilde tatlının karışımı hazır hale getirilmiş olur. Hazırlanan karışımı şekillendirme işlemi için önce el ıslatılır, ardından da hamurdan küçük parçalar alınarak toplar elde edilir. Topların boyutlarını dilediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.

6. Bütün hamur top haline getirilip bir kaba dizildikten sonra dinlendirilir ve bir süre buzdolabında bekletilir. Buzdolabında bekleyen şeker hurmasından kakaolu yulaf kepeği topları servis edilebilir.

Afiyet Olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir