Şekersiz Tiramisu Topları

Tiramisu herkesin sevdiği bir lezzet olsa bile kalorisine dikkat eden kişiler tarafından nadiren tüketilir. Bu yüzden kalorisi az olan şekersiz tiramisu tarifini sizlerle paylaşmak istedik. Şekersiz tiramisu ile hem kiloya dikkat ederken, hem de ağzı tatlandırmak mümkün. Üstelik bu lezzet misafirlere ikram edilmek için kusursuz bir seçenek gibi duruyor. Yapılışı oldukça pratik olan bu lezzeti yapmak için yalnızca 25 dakika yeterli olacaktır. 25 dakika sonunda enfes tiramisu yemeye hazır bir hale gelir. Şekersiz tiramisu tarifindeki malzemeler üstelik sağlıklı ve doğal ürünlerdir.

Malzemeler

  • 4 çay bardağı yarım yağlı süt
  • 6 tatlı kaşığı tam buğday unu
  • 6 tatlı kaşığı çiçek balı
  • 1 tane yumurta
  • 200 gram labne peynir (küçük kutuların boyutu 200 gram olur)
  • 2 çay kaşığı vanilya aroması veya vanilya
  • Etimek (tuzsuz olmalı)
  • 1 çay bardağı kakao (üstünü süslemek için)
  • Granül veya filtre kahve

Yapılışı

Şekersiz tiramisu yapılırken öncelikle muhallebisi yapılır. Muhallebi yapılmaya başlanmadan önce labne peynirin iyice suyu süzülmelidir. Peynirin susuz olması tiramisunun kıvamı için oldukça önemli olacaktır. Muhallebi yapılırken yumurta ve süt bir kap içerisine konulur ve iyice karıştırılır. Ardından bu karışım ocağa alınır ve üzerine un konulur. Un konulduktan sonra kısık orta ateşte pişirilmeye başlanır. Sürekli karıştırılmalı ve dibinin tutmasına izin verilmemelidir. Kıvam alan karışım kısık ateşe alınır ve beş dakika pişirilir. Beş dakikanın sonunda ocağın altı kapatılır ve aralıklarla karıştırmaya devam edilir. Muhallebinin sıcaklığını atması için beklenilir. Bekleyen muhallebi bir kaba alınır. Kabın içerisine bal ve vanilya konulur. Homojen olana kadar karıştırılır ve suyundan tamamen arınan peynir de eklenir. Peynir de tamamen karıştıktan sonra karışım bir kenara konulur.

Bir cezvenin içerisinde kahve yapılır ve ılık hale geldiğinde alınır. Etimek bu kahve ile ıslatılır. Eğer tiramisu bardaklarda yapılıyor ise her bardak için iki etimek kullanılması ideal olacaktır. Etimekler  bardağın dibibe konulur ve üzerine tekrar kahve konulur. Tamamen üstü kaplanacak biçimde krema ile üstü kapatılır. Krema 3 ya da 4 parmak kalınlıkta olabilir. Bu tamamen kişinin kendi isteğine kalmıştır. Şekersiz tiramisu tarifinin yapılışı bu kadardır. Üstüne yapılacak süsleme ise isteğe göre değişebilir. Kakao ile şekiller verilebilir ya da tamamen üzeri kakao ile kaplanabilir. Buzdolabında bekleyen şekersiz tiramisu hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir